Skąd nazwa długopis?
Skąd nazwa długopis?

Nazwa „długopis” pochodzi od niemieckiego słowa „Kugelschreiber”, co oznacza dosłownie „pisak kulowy”. Pierwsze długopisy zostały wynalezione w latach 30. XX wieku przez Węgra László Bíró, który chciał stworzyć narzędzie do pisania, które nie będzie wymagało stałego napełniania atramentem i będzie łatwe w użyciu. Dzięki temu pomysłu powstała rewolucyjna technologia zastosowana później również przy produkcji innych rodzajów piśmienniczych.

Historia długopisu

Długopis to jeden z najbardziej popularnych przedmiotów biurowych na świecie. Jest on używany przez ludzi w różnym wieku i zawodach, od uczniów po biznesmenów. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę skąd właściwie pochodzi nazwa tego przydatnego narzędzia.

Historia długopisu sięga XVIII wieku, gdyż pierwsze próby stworzenia takiego instrumentu miały miejsce już wtedy. W tamtych czasach powszechne były pióra do pisania wykonane ze szkła lub metalu oraz stalowe gładzie napełniane atramentem za pomocą strzykawki.

Pierwszym człowiekiem, który wynalazł coś przypominającego dzisiejszy długopis był László Bíró – dziennikarz urodzony na terenie Austro-Węgier (obecnie Ukraina). Jego pomysłem było wykorzystanie kulki umieszczonej na końcu rurki jako element rozprowadzający atrament podczas pisania.

Bíró opracował swój prototyp razem z bratem Georgiem i zaprezentowali go światowej publice podczas wystawy we Frankfurcie nad Menem w 1931 roku. Ich innowacyjny produkt spotkał się jednak początkowo z niepowodzeniem – koszt produkcji okazało się bowiem bardzo wysoki a sami konstruktorzy mieli problemy finansowe

Wkrótce potem losy firmy zmieniły się na lepsze, gdyż w 1938 roku Bíró i jego brat sprzedali swoje patenty firmie Parker Pen Company. W ciągu kilku lat długopis stał się jednym z najpopularniejszych narzędzi do pisania.

Ale skąd właściwie pochodzi nazwa „długopis”? Otóż okazuje się, że to nie wynalazca László Bíró nadał mu tę nazwę. Pierwszy raz słowo „Dlugi-pisz” pojawiło sie już w XVII wieku we Francji jako opisywanie instrumentu służacego do rysowania linii o dużej precyzji (np przy projektowaniu map).

W Polsce natomiast pierwsza informacja o tym przedmiocie znana jest dopiero z XIX wieku – ówcześni autorzy nazywają go jednak różnie: piórnikowiec lub automatyczne pióro

Nazwa “długopis” została spolszczona od niemieckiego wyrazu Kugelschreiber – co dosłowne przetlumaczone znaczy kuloodporny pisać . To ona zadomowiła sie u naszej rodzimej mowy i tak funkcjonuje aż do dzisiaj.

Podsumowując, historia długopisu ma swój początek prawie trzysta lat temu kiedy powstały pierwsze prototypy tego urządzenia. Jednak to dzięki innowacyjności Laslo Birosia oraz pomocy firmy Parker Pen Company ten produkt zdobył popularność na całym świecie.
A choć nazwa „długopis” nie pochodzi od wynalazcy, to właśnie ta spolszczona wersja niemieckiego Kugelschreibera jest używana przez Polaków do dziś.

Pytania i odpowiedzi

Pytanie: Skąd nazwa długopis?

Odpowiedź: Nazwa „długopis” pochodzi od niemieckiego słowa „Kugelschreiber”, co oznacza dosłownie „pisak kulowy”.

Konkluzja

Nazwa „długopis” pochodzi od niemieckiego słowa „Kugelschreiber”, co oznacza dosłownie „pisak kulowy”. W 1938 roku w Niemczech został wynaleziony pierwszy długopis, który miał kulkową końcówkę zamiast tradycyjnego pióra. Nazwa ta szybko stała się popularna i rozpowszechniła się na całym świecie jako nazwa dla tego rodzaju pisaka.

Wezwanie do działania: Zapraszamy do odwiedzenia strony Skarby Kaszub, gdzie można dowiedzieć się więcej na temat historii i pochodzenia nazwy długopis.

Link tagu HTML :
Skarby Kaszub

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here