Masz nietolerancję glutenu lub celiakię? To wciąż nie oznacza, że musisz rezygnować ze słodkiego. Przepyszny, oryginalnie udekorowany i po prostu piękny tort można zamówić przełączając się na link lub prowadzący do strony jednej z najlepszych cukierni we Wrocławiu – Tortowni na Bema, też można upiec go samodzielnie, korzystając z podanego niżej przepisu.
Jak przygotować się do wypiekania tortu bezglutenowego?
Decydując się na upieczenie ciasta bezglutenowego, powinniśmy dążyć do uzyskania puszystego, miękkiego biszkoptu bez użycia mąki pszennej. Szczególną uwagę warto więc poświęcić składnikom, z których powstanie deser.
Bezglutenowy tort, który proponujemy upiec, składa się z trzech biszkoptów, do przygotowania których będzie potrzebna bezglutenowa mąka ryżowa. Krem do deseru zostanie przygotowany na bazie świeżej ricotty i gęstej śmietany. Biszkopty trzeba będzie nasączyć, sugerujemy zaopatrzenie się w tym celu w dobrej jakości espresso. Do nasączenia można wykorzystać także likier kawowy. Przygotowane na podstawie tego przepisu ciasto bezglutenowe smakuje zarówno dzieciom, jak i dorosłym, a dekoracji mu dodaje warstwa delikatnego, zwiewnego kremu. Atutem deseru jest także jego niesamowicie łatwe przygotowanie.
Jakie składniki będą potrzebne?
Do przygotowania tortu staraj się wybierać składniki dobrej jakości, nie zmieniaj zalecanych w przepisie proporcji.
Biszkopt:
- Mąka ryżowa – 200 g
- Jajka w rozmiarze C1 – 8 szt.
- Cukier – 160 g
- Sól – szczypta
Nasączenie:
- Woda – 200 g
- Kawa mielona – 4 łyżeczki
- Cukier – 200 g
Krem:
- Ricotta – 1000 g
- Cukier puder – 120 g
- Śmietana 33% tłuszczu – 400 ml
Dodatkowo, do przygotowania tortu będzie potrzebna forma do pieczenia z wyjmowanym dnem.
Czas przygotowania deseru to około 12 godzin (włącznie z pieczeniem), a jego wartość odżywcza to jedynie 233 kcal na 100 g, w tym:
- Białko: 7.04 g
- Tłuszcze: 11.47 g
- Węglowodany: 25.33 g
Przygotowanie bezglutenowego tortu: schemat krok po kroku
Przygotowanie tortu zaczynamy od skompletowania wszystkich składników, z których będzie złożone ciasto, a więc należy mieć: biszkopty, krem, a także nasączenie. Zaczynamy od biszkoptu.
Krok 1.
Należy starannie oddzielić białka od żółtek do dwóch naczyń. Do naczynia z żółtkami dodać cały cukier. Z pomocą miksera ubić żółtka z cukrem do uzyskania białego puchu.
Krok 2.
Białka ze szczyptą soli ubić z wykorzystaniem miksera w czystym, suchym naczyniu do uzyskania sztywności masy. Ubite białka dodać do ubitych żółtek. Łopatką bardzo ostrożnie, powoli mieszać dwie masy tak, by zachować puszystość. Przesiać mąkę ryżową do powstałej masy. Ostrożnie wymieszać łopatką mąkę z masą jajeczną, bardzo delikatnie, nie zbijając bąbelków powietrza. Gotowe ciasto wyłożyć do formy do pieczenia. Spód formy najlepiej wyłożyć wcześniej papierem do pieczenia.
Krok 3.
Biszkopt piec przez 20-25 minut w rozgrzanym do 180 ℃ piekarniku. Następnie całkowicie wystudzić. Wysokość biszkoptu powinna wynosić około 8 cm. Ciasto na pewno się uda, jeśli przepis będzie przestrzegany. Rady: Nie wolno otwierać piekarnika przed całkowitym upieczeniem biszkoptu, aby nie opadł. Nie można wyjmować biszkoptu z formy zaraz po wyjęciu go z piekarnika – lepiej zrobić to dopiero po całkowitym wystudzeniu, przykrywając uprzednio ściereczką. Następnie przekroić biszkopt.
Krok 4.
Całkowicie schłodzony biszkopt przekroić na trzy części. Można do tego użyć noża strunowego lub przeznaczonego do chleba.
Krok 5.
Sam biszkopt nie jest wilgotny, dlatego przy komponowaniu tortu jego warstwy powinny zostać być nasączone. Biszkopt można nasączyć mieszanką kawy naturalnej, wody i cukru.
Krok 6.
W mniejszym garnku umieścić wszystkie wymienione składniki, doprowadzić do wrzenia, a następnie przecedzić.
Krok 7.
Przygotowywanie składników na krem bezglutenowy.
Krok 8.
Śmietankę włożyć do zamrażalnika na 20 minut, a następnie wlać do miski i z użyciem miksera ubić do uzyskania kremowej masy.
Krok 9.
Do oddzielnej miski przełożyć cały ser ricotta, dodać cukier puder.
Krok 10.
Ricottę z cukrem pudrem ubić mikserem do połączenia się składników.
Krok 11.
Do ricotty z cukrem pudrem dodać ubitą śmietankę.
Krok 12.
Wszystko razem mieszać mikserem na niskich obrotach do otrzymania stabilnego, jednorodnego kremu o gładkiej konsystencji.
Krok 13.
Przystąpienie do zrobienia tortu. Spód formy wyłożyć papierem do pieczenia, na wierzchu ułożyć pierwszą warstwę biszkoptu, nasączyć ją przygotowanym płynem kawowym. Można użyć silikonowego pędzla.
Krok 14.
Na biszkopt wyłożyć około 150-180 g kremu z ricotty. Na wierzchu położyć następną warstwę biszkoptu, nasączyć, a następnie kolejną warstwę kremu. Teraz położyć trzecią warstwą biszkoptu, również ją nasączyć. Tak wypełnioną formę włożyć do lodówki na 2-3 godziny.
Krok 15.
Prawie gotowy tort wyjąć z formy i posmarować wierzch i boki pozostałym kremem. Udekorować według własnego uznania – można wykorzystać rękaw cukierniczy z końcówką w kształcie gwiazdki do ozdobienia deseru kremem i posypać kakao w proszku.
Krok 16.
Tak przygotowany bezglutenowy tort z ricottą włożyć do lodówki na 3-4 godziny, aby dobrze się nasączył. Smacznego!