Kobieta starająca się o to, aby zajść w ciążę chciałabyś się o tym fakcie dowiedzieć jak najszybciej. Jak najszybciej dowiedzieć się czy do zapłodnienia Doszło czy też może nie. Niestety nie jest to takie proste i pierwsze symptomy ciąży widoczne są w okresie czterech do sześciu tygodnik. Zdarza się, że niektóre mamy odczuwają zmianę w samopoczuciu i to już po kilku dniach od zapłodnienia, jednak dotyczy to niewielkiej grupy i objawy takie można pomylić z pospolitymi problemami zdrowotnymi jak zatrucie, przemęczenie czy też przeziębienie. Bywają też kobiety u których ciąża zaczyna się w taki sposób, że nie daje żadnych objawów. Wpływ na to ma kilka różnych czynników a podstawowy oczywiście jest taki, że wszystko zależy od organizmu kobiety. Jedynym 100% wyznacznikiem tego, że doszło do zapłodnienia jest potwierdzenie tego faktu przez lekarza ginekologa.

Pierwsze objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży mogę być różne u różnych kobiet i się różnić. Warto pamiętać, że pierwszy symptomy ciąży nie są takie same dla wszystkich ciężarnych. Jak wcześniej było wspomniane część kobiet twierdzi, że dosłownie chwilę po poczęciu już czuły się inaczej. Grono lekarzy jednak dość sceptycznie podchodzi do takich zapewnień. Według obecnego stanu wiedzy najwcześniej po tygodniu można się spodziewać pierwszych objawów ciąży.

Jest to okres, kiedy wiele będących w ciąży kobiet dostrzega plamienie, czyli delikatne krwawienie. Wynika ono z faktu, że w macicy doszło do implementacji zapłodnionego jaja. Proces ten darza się, że jest mylony z miesiączką, szczególnie w tedy kiedy dochodzi również do huśtawki nastrojów czy też piersi są bardziej tkliwe a kobieta odczuwa skurcze. Nie ma Jednak jednej metody i jednego uniwersalnego terminu kiedy kobieta odczuje pierwsze objawy ciąży. Zdarzają się sytuacje, że dopiero pod koniec pierwszego miesiąca ciąży kobieta zaczyna podejrzewać, że zaszła w ciążę. Zazwyczaj Jest to związane z brakiem miesiączki.

Jest to o tyle istotne, że spora grupa kobiet nie ma żadnych objawy w pierwszym miesiącu i jeżeli Do tego dochodzi jeszcze nieregularna miesiączka, to po ciąży kobieta może się dowiedzieć dopiero po kilku lub nawet kilkunastu tygodniach. W medycynie są znane przypadki, że kobieta o ciąży dowiaduje się podczas badania gdy skarży się na bóle żołądka.

Inne wczesne objawy ciąży

Oprócz wspomnianego wcześniej plamienia oraz braku miesiączki, możemy spotkać również wiele innych symptomów, świadczących o tym że jesteśmy w pierwszym miesiącu ciąży. Wiele z tych symptomów związanych jest z tym, że organizm matki po implantacji zarodka w macicy zaczyna produkować hormony ciążowe.

Objawy wczesnej ciąży to bardzo często są huśtawki nastrojów. Jest to chyba najbardziej typowy objaw związany z działaniem hormonów. Do tego często dochodzi tkliwość piersi, często określana przez same kobiety, że jest bardziej odczuwalne to niż w przypadku tkliwości piersi przed okresem. Zdarza się, że na piersiach zaczynają być bardziej widoczne żyły i, że ciemnieją sutki. Oprócz tego jednym z wczesnych symptomów ciąży jest częsta potrzeba oddawania moczu, zdarzają się już poranne mdłości oraz zachcianki na konkretne jedzenie. U niektórych kobiet mogą pojawić się objawy zmęczenia i skurcze żołądka.

Ciekawostką jest to, że wiele kobiet będących w ciąży nagle nie ma ochoty na swoje ulubione dania.

Również często spotykanym problemem jest zgaga. Według teorii naukowców Jest to związane z wytwarzaniem progesteronu.

Oczywiście zgaga to nie jest jedyny dyskomfort jaki odczuwają kobiety w ciąży. Wiele ciężarnych skarży się na takie dolegliwości jak zaparcia, bóle głowy oraz zawroty głowy jak i omdlenia. Do tego bóle głowy czy też bóle pleców. Warto zauważyć, że kobiety będące w ciąży mają bardziej wyczulony zarówno zmysłów węchu jaki smaku. W tak wczesnym okresie jest wiele symptomów, które mogą sugerować, że jesteśmy w ciąży. Jednak żaden z nich nie da nam nigdy 100% gwarancji żeby taką mieć musimy odwiedzić lekarza ginekologa.

Nie jest do końca zbadane dlaczego tak się dzieje, że w wczesnych okresach ciąży trudno jest na podstawie jakiś symptomów definitywnie stwierdzić, że jest to ciąża, bez dokładnych badań ginekologicznych. Kolejnym symptomem, który wynika ze zmiany zachodzącej w organizmie, a konkretnie zmianie fałdy bakteryjnej pochwy, którą wywołują hormony ciążowe są pleśniawki. Wszystkie omówione symptomy są charakterystyczne dla objawów początku ciąży, należy jednak pamiętać, że są to symptomy ale wcale nie muszą one oznaczać że jesteśmy w ciąży. Jeżeli jednak zauważymy u siebie któreś z tych objawów, a prowadzimy regularna aktywność seksualną i nie mamy okresu, to z całą pewnością należy udać się do lekarza ginekologa i wykonać badania lub w warunkach domowych możemy zrobić sobie test ciążowy.

Tak więc jak widać nie ma jednoznacznych symptomów mówiących o tym, że ciąże się u nas rozpoczęła, ale pewne objawy mogą na to wskazywać. Warto być czujnym i obserwować swój organizm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here