Czy życie bez dzieci ma sens?
Czy życie bez dzieci ma sens?

W przypadku, gdy małżeństwo nie posiada dzieci i jedno z partnerów umiera, dziedziczenie mienia może być skomplikowane. W takiej sytuacji obowiązuje prawo spadkowe, które określa kto będzie dziedziczyć po zmarłym współmałżonku.

Prawo spadkowe w przypadku braku potomstwa

Kiedy małżeństwo nie posiada dzieci, wiele kwestii związanych ze spadkiem staje się bardziej skomplikowanych. W takiej sytuacji warto poznać podstawowe informacje na temat prawa spadkowego.

Zgodnie z polskim prawem, w przypadku braku potomstwa najbliżsi krewni dziedziczą po osobie zmarłej. Jeśli osoba ta była żoną lub mężem i nie zostawiła testamentu, to jej majątek przypada całkowicie drugiemu współmałżonkowi.

Jeśli jednak jedno ze stron było już wcześniej rozwiedzione albo owdowiałe przed śmiercią partnera/partnerki bezpotomnej pary małżeńskiej – sprawa wygląda inaczej. Wówczas do dziedzictwa mogę zgłosić swoje pretensje także rodzice oraz rodzeństwo (lub ich potomstwo) tej strony umowy zawartej przez dawnych małoletnich uczestników procesu cywilnego bądź też opiekunowie ustanieni dla tych osób przez sąd.

Warto również nadmienić fakt istnienia instytucji „spadku rzeczowego”. Oznacza ono możliwe przejęcie części dóbr materialnych należacych do danej osoby poprzez określoną grupę ludzi np.: koledzy pracy czy przyjaciele bliscy sercu danego czlowieka.

Należy mieć na uwadze że jeśli chodzi o dziedziczenie, to nie zawsze najbliżsi krewni są jedynymi osobami uprawnionymi do spadku. W przypadkach szczególnych (np.: gdy osoba bezdzietna była właścicielem firmy) mogą pojawić się inne osoby mające prawo do części lub całości jej majątku.

Warto również pamiętać, że w Polsce istnieje możliwość sporządzenia testamentu – dokument ten pozwala na określenie własnych preferencji co do podziałów dóbr materialnych oraz wyznaczeniu osób które będą miały dostęp i kontrolować naszą pozostawiona rzeczywistość finansową.

Podsumowując: kiedy małżeństwo nie posiada dzieci sytuacja staje sie bardziej skomplikowanym problemem dla bliskich zmarłej strony umowy cywilnej. Zgodnie jednak ze stanem prawnym kraju mamy wiele opcji jak rozwiązać taki dylemat np.: poprzez instytucję „spadku rzeczowego” czy też przez samodzielne opracowanie testamentu który będzie zawierał informacje dotyczące tego komu przypisujemy swoją posiadłość a także jaka grupa ludzi może mieć wpływ na decyzje odnośnie naszego dorobku życia prywatnego bądź biznesowego.

Pytania i odpowiedzi

Pytanie: Kto dziedziczy, gdy małżeństwo nie ma dzieci?
Odpowiedź: W przypadku braku potomstwa spadkobiercami są najbliżsi krewni zmarłego – rodzice, rodzeństwo lub ich potomkowie. Jeśli takich osób również nie ma, mają prawo do dziedziczenia dalsi krewni ze strony ojca i matki oraz państwo jako ostatni resort.

Konkluzja

W przypadku, gdy małżeństwo nie posiada dzieci i żaden z partnerów nie sporządził testamentu lub umowy dziedziczenia, majątek zostanie podzielony między krewnych ustawowych. W Polsce obowiązuje tzw. kolejność dziedziczenia ustawowego, która określa kto jest uprawniony do spadku w pierwszej kolejności (np. rodzice), a jeśli ich już nie ma – to następni w linii pokrewieństwa (np. rodzeństwo).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here