Ważne daty zapisane na kartach historii naszego kraju zasługują na naszą szczególną atencję i szacunek. Święta narodowe kojarzą się nieodłącznie z barwami białą i czerwoną. Z czym jeszcze? Z pieśniami patriotycznymi, łzą w oku, naszą polską flagą i kotylionem. W tak ważnym dniu jakim jest dzień niepodległości warto jest zaakcentować swoje oddanie i uczucia do ojczyzny koncentrując się m.in na naszych symbolach narodowych.
Symbolika i znaczenie kotylionu
Kotylion na święto niepodległości a dokładnie kokarda narodowa to rozeta w kolorach nawiązujących do naszej biało – czerwonej flagi. Barwy kokardy odwzorowują barwy Królestwa Polskiego a mianowicie białego orła na czerwonym polu. Kolory te po raz pierwszy uznano za narodowe 3 maja 1792 roku. Na pamiątkę tego wydarzenia, w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, podczas uroczystych obchodów panie założyły białe suknie przepasane czerwoną wstęgą a panowie założyli biało – czerwone szarfy.
Gdzie i kiedy nosimy kotylion
Zgodnie z zasadą to co w sercu to i na sercu – kotylion na święto niepodległości – powinien być przypięty po lewej stronie właśnie na nim. Nosimy go podczas uroczystości i świąt narodowych. Od głowy państwa, ministrów aż po zwykłych obywateli – kokardę narodową zakłada każdy patriota. Przypinając kotylion powinno się pamiętać o odpowiednim doborze stroju. Elegancki, skromny i odpowiednio do święta i okoliczności dobrany ubiór będzie stanowił odpowiednią całość.
Kotylion kupiony czy zrobiony własnoręcznie?
Kotyliony są już powszechnie dostępne w ofertach sklepów zarówno internetowych jak i stacjonarnych. Jeśli dysponujemy czasem i chcielibyśmy zrobienie kotylionu uczynić naszym – np. rodzinnym sposobem na wspólne przeżywanie święta niepodległości – wystarczy przygotować białą i czerwoną bibułę, materiał lub papier i agrafkę. W intrenecie znajdziemy całe mnóstwo filmików instruktażowych. Pamiętajmy, że średnica kokardy narodowej powinna wynosić od 4 – 6 cm. Do jej wykonania przyłóżmy się ze szczególną starannością tak, aby noszony przez nas kotylion godnie reprezentował naszą dumę narodową i przywiązanie do symboli narodowych oraz pamięć i szacunek o wszystkich tych, którzy przyczynili się do tego, że możemy żyć w wolnej Polsce.
Kolejny artykuł: https://okolicznosciowe.com.pl/zastanawiasz-sie-gdzie-kupic-flage-sprawdz-dostepne-mozliwosci/