Twardy brzuch w ciąży

Od momentu poczęcia do porodu minie 9 miesięcy. Dla wygody podzielono je na 3 okresy po 3 miesiące – trymestry. Idealnie, jeśli matka będzie w stanie donieść dziecko do 39-41 tygodnia. Jeśli poród rozpocznie się wcześniej, koniecznie wezwij pogotowie. Dziś nawet najmłodsze wcześniaki mogą zostać uratowane,  wyjazd do szpitala, zwiększa szanse na życia każdego dziecka.

Przez cały czas w ciąży kobieta powinna prowadzić prawidłowy tryb życia, przestrzegać warunków żywieniowych i nie spożywać alkoholu ani narkotyków. W przeciwnym razie dziecko może mieć patologie rozwojowe. Pierwszy trymestr uważany jest za najważniejszy . W tym okresie następuje szybki wzrost płodu, powstają jego narządy i tkanki. Jest wciąż dość mały – tylko 10 centymetrów. Pod koniec drugiego trymestru dziecko zaczyna słyszeć dźwięki – czas z nim porozmawiać, przeczytać mu . Głos mamy uspokaja dziecko, nawet, jeśli jest w brzuchu.

9 MIESIĘCY CIĄŻY – TRZY TRYMESTRY

Ciąża trwa 9 miesięcy, czyli 3 trymestry. W tym czasie u dziecka zachodzą po prostu niewiarygodne zmiany: od maleńkiej komórki do uformowanego dziecka o wadze 3500–4000 g. Od poczęcia do porodu mija średnio 240 dni i każdego dnia istnieje zagrożenie, że ciało matki zacznie odrzucać płód. Także każdego dnia następuje ciągły rozwój dziecka w brzuchu matki.

W dzisiejszych czasach , dziecko, które urodziło się już w 28 tygodniu ciąży może mieć szansę na przeżycie.  Oczywiście urodzi się przedwcześnie, ale jest żywę i gotowe do walki o życie. Należy pamiętać jednak, że nawet jeśli dzisiaj możemy ocalić i opiekować się takimi dziećmi, nie oznacza to, że wszystkie przedwczesne porody kończą się powodzeniem. Lepiej jest przestrzegać wszystkich zasad ciąży .

Pierwszy trymestr

Najważniejszy jest pierwszy trymestr ciąży. Rozwój zarodka rozpoczyna się w momencie połączenia dwóch komórek. Natychmiast zaczynają się dzielić, a zarodek szybko rośnie. Zaledwie kilka dni od poczęcia obserwowana jest duża akumulacja komórek, która stale rośnie. Często przez pierwsze 1-2 miesiące kobieta nawet nie wie, że jest w ciąży, jeśli cykl był nieregularny, a nieznaczne opóźnienie nie budzi wątpliwości. I to jest najbardziej niebezpieczne dla płodu.

Tydzień po zapłodnieniu zarodek przesuwa się do macicy i przyczepia do jej ściany . Teraz płód odżywia się krwią matki, otrzymując z niej wszystkie składniki odżywcze i witaminy.

Co dzieje się z dzieckiem?

W pierwszym trymestrze powstają wszystkie najważniejsze narządy, kości i tkanki . Dziecko już w wieku 5 tygodni ma bijące serce. Możesz to usłyszeć podczas badania ultrasonograficznego. Taki maluch ma również żołądek, jelita, układ nerwowy, krew, wątroba i nerki. Wszystkie narządy są małe, podobnie jak on sam.

Teraz twoje dziecko nie ma najspokojniejszego czasu: toksyczność matki może negatywnie na niego wpłynąć. Czasami z powodu ciężkiej toksyczności rozwój płodu przebiega w niewłaściwy sposób. Aby temu zapobiec, należy wprowadzić kontrolne wizyty lekarskie,oraz monitorować swoją dietę. Do prawidłowego rozwoju dziecko potrzebuje witamin, wapnia i kwasu foliowego.

Pod koniec pierwszego trymestru wzrost dziecka osiąga 10 centymetrów. Brzuch mamy jest już wyraźnie widoczny. Pozostało 5-6 miesięcy do narodzin. Dziecko ma już wszystkie najważniejsze narządy, a teraz do końca ciąży codzienny rozwój ciała i narządów będzie kontynuowany.

Drugi trymestr

W drugim trymestrze ciąża jest już mniej zagrożona, a nawyki żywieniowe przeszłej mamy wróciły do ​​normy. Po raz pierwszy odczuwalne są ruchy dziecka.  Na początku jest to lekki dotyk, drżenie. Im większy rozmiar dziecka, tym silniej są odczuwalne. Pod koniec tego trymestru mogą nawet zakłócać sen przyszłej mamy.

Teraz jest czas na rozwój układu nerwowego i mózgu . Dziecko nie tylko czuje, ale już widzi i słyszy. Pod koniec 4 miesiąca możesz zacząć z nim rozmawiać – pamięta głos – matki, słyszy bicie jej serca . Skóra się formuje, pojawia się tłuszcz podskórny. Ponadto teraz poznasz płeć dziecka. Może nie pokaże ci się od razu, ale do końca II trymestru będzie już wiadomo na pewno, czy masz chłopca czy dziewczynkę.

Wskazówki dla mamy w II trymestrze ciąży

Wskazówki dla mamy w II trymestrze ciążyAby przyrost masy płodu przebiegał prawidłowo, należy postępować zgodnie z wytycznymi. W swojej diecie uwzględnij ryby i owoce morza. Oczywiście surowe ryby i sushi nie są dobrym pomysłem, ponieważ mogą występować w nich niebezpieczne pasożyty.  Zupa rybna, ryba gotowana, pieczona, a nawet smażona ryba przyniosą większe korzyści Tobie i Twojemu dziecku dzięki zawartemu w nich kwasom omega-3.

Teraz potrzebujesz wapnia, a produkty mleczne są jego dobrym źródłem. Wybierz te, które lubisz: twarożek, mleko, kwaśne mleko, kefir, jogurt. Kości twojego dziecka rosną i pobierają dużo wapnia z Twojego ciała. Jego niedobór może powodować próchnicę, dlatego bardzo ważne jest zaopatrzenie się w wapń, aby jego ilość byłą wystarczająca dla was obojga.

Ponadto przyszła mama musi być przygotowana na pojawienie się nagłych „treningowych” skurczów macicy. To nie są jeszcze skurcze porodowe, ale mogą trwać nawet 10 sekund. Zaczynają się nagle i kończą bez żadnych konsekwencji. Jest to powszechne, więc nie przejmuj się. Skurcze powinny być bezbolesne, bez krwawienia. Jeżeli tak nie jest należy wezwać pogotowie.

Trzeci trymestr

Rozpoczyna się trzeci trymestr i jest to globalne przygotowanie do porodu. Dziecko jest w pełni ukształtowane: ma już ręce i nogi z palcami, obecne są wszystkie narząd i tkanki. Zadaniem kolejnych 3 miesięcy jest stopniowy rozwój, „dojrzewanie” narządów. Ale najważniejsze jest to, że na początku trzeciego trymestru dziecko jest już zdolne do życia, jeśli urodzi się przedwcześnie. Mama powinna być teraz bardzo ostrożna, aby nie nosić ciężaru, nie denerwować się . Teraz jej brzuch ma już imponujący rozmiar.

Dziecko jest aktywne wieczorem, może dużo kopać. Codziennie połyka płyn owodniowy. Zaczyna działać Przewód pokarmowy.

Co czuje mama

Kiedy do porodu pozostało 1-1,5 miesiąca, ciąża już przestaje być komfortowa. Z dużym brzuchem nie znajdziesz wygodnej pozycji. Pojawia się ból pleców, obrzęk nóg. Ważne jest, aby pamiętać, że częste chodzenie do toalety oznacza utratę płynów, dlatego musisz pić co najmniej 1 litr wody dziennie.

Jak dziecko przygotowuje się do porodu?

Kiedy pozostały tylko 1-2 tygodnie do porodu, dziecko schodzi bliżej wyjścia z macicy. Jego głowa zaczyna naciskać na szyjkę. Wtedy mama może poczuć ulgę. Rozwój dziecka nie kończy się nawet teraz: płuca i mózg wciąż się formują. Gdy zbliża się 40 sty tydzień ciąży możesz rodzić – dziecko jest całkowicie gotowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here