Jaki jest skład cieni do oczu

Wiele z nas uwielbia eksperymentować z makijażem. Niezliczone kolory szminek i cieni do powiek pozwalają na stworzenie naprawdę niezapomnianego makijażu, który dopełni każdą stylizację. Wśród cieni mamy naprawdę ogromny wybór, a ilość palet i kolorów jest nie do zliczenia. Ale czy kiedykolwiek czytamy, jaki jest skład cieni do oczu? Czy zwracamy uwagę na to, co kładziemy na swoją skórę? Warto się cieniom przyjrzeć z bliska. W końcu kładziemy je nie tylko na twarz, ale i na powieki, które są bardzo wrażliwe i niejednokrotnie mogą źle zareagować, jeżeli skład kosmetyków jest nieodpowiedni.

Cienie do oczu nie powinny zawierać metali ciężkich i jest to pierwsza informacja, którą należy zapamiętać wybierając odpowiedni dla siebie cień. W założeniu nie powinny być one toksyczne, nie powinny tez mieć działania podrażniającego ani uczulającego. Jednak rzeczywistość może się zdecydowanie rozminąć z ideą. Bardzo istotne jest też właściwe zakonserwowanie kosmetyku, który jest przez nas używany. W przeciwnym wypadku może dojść nawet do mikrobiologicznych zakażeń oczu.

Ogólnie rzecz biorąc, cienie do powiek są swoim składem zbliżone do pudru. Jednak fakt, iż mogą one występować w całej gamie kolorów, a każde mogą być matowe lub mieć różnego rodzaju drobinki sprawia, że skład może być również bardziej rozszerzony. Głównym składnikiem cieni do oczu jest talk. Stanowi on nawet do osiemdziesięciu procent objętości całego produktu. Pozwala na łatwiejsze rozprowadzanie cienia, a także ma tak zwane właściwości przeciwzbrylające (czyli przeciwdziałające powstawaniu grudek) a także absorbujące. To, co poprawia przyczepność kosmetyku to kaolin, używany w cieniach do powiek jako wypełniacz. Pochłania on również wilgoć i tłuszcz. W skład cieni wchodzi także między innymi węglan wapnia, różnego rodzaju sole i pigmenty oraz węglan magnezu.

Węglan wapnia ma właściwości higroskopijne, co oznacza, że pochłania wodę, w przypadku cieni do oczu również sebum. Pozwala on na zwiększeni krycia, jego zawartość to do około pięciu procent całkowitej objętości produktu. Węglan magnezu ma podobne działanie do węglanu wapnia. Tych składników nie należy się bać. Trzeba natomiast zawsze dokładnie czytać etykiety, bowiem mogą się na nich pojawić informacje o barwieniu skóry, być może są tam także informacje o możliwych występujących reakcjach alergicznych. Z całą pewnością należy unikać cieni do powiek, które w swoim składzie mają metale ciężkie, są one bowiem bardzo niepożądane. Obecnie takich kosmetyków na rynku nie ma zbyt wiele, warto jednak być przezornym, aby nie zrobić sobie krzywdy.

Zawsze, niezależnie od tego, jakich kosmetyków używamy, należy zainteresować się tym, jaki mają skład. I nie dotyczy to tylko osób, które mają problemy ze skóra, takie jak atopowe zapalenie skóry, cera naczynkowa czy różnego rodzaju alergie. Oczywiście, problemy ze skórą są dodatkowym powodem, dla którego warto szczególnie dokładnie przyglądać się składowi używanych kosmetyków, czasem być może nawet zupełnie z nich zrezygnować. Zła reakcja na skład chemiczny może się jednak pojawić u każdego, niezależnie od tego, czy wcześniej jego skóra wysyłała jakieś niepokojące sygnały. Dlatego korzystajmy z wszelkiego rodzajów kosmetyków ostrożnie – kupujmy i zamawiajmy produkty jedynie ze sprawdzonego źródła oraz od sprawdzonych marek, mając jednocześnie pewność, że nie kupujemy podrobionych kosmetyków. To pozwoli nam zachować bezpieczeństwo i mieć pewność, że nie zrobimy sobie krzywdy tworząc ulubiony makijaż.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here