Jaki jest model rodziny w Polsce?
Jaki jest model rodziny w Polsce?

W Polsce model rodziny uległ zmianie w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci. Tradycyjny wzorzec, oparty na małżeństwie i dzieciach, ustępuje miejsca bardziej zróżnicowanym formom życia rodzinno-partnerskim. Wpływ na to mają m.in. rozwój gospodarczy kraju oraz postęp technologiczny i społeczne zmiany kulturowe. Obecnie coraz częściej spotykane są samotne matki lub ojcowie, pary bezdzietne czy też osoby żyjące w nieformalnych związkach partnerskich bez ślubu czy rejestracji swojej sytuacji prawnej.

Tradycyjna rodzina w Polsce

W Polsce, tradycyjna rodzina składa się z ojca, matki i dzieci. To model rodzinny, który dominował przez wiele lat w naszym kraju. Jednakże obecnie coraz częściej można spotkać inne modele rodzinne.

Tradycyjna polska rodzina charakteryzuje się silnymi więzami między członkami oraz podziałem ról na męskie i żeńskie. Oczywiście nie jest to regułą dla każdego domostwa ale nadal stanowi pewien wzorzec do którego dążą ludzie chcący założyć własną rodzinę.

W takiej konstrukcji najczęściej to ojców przypisuje się rolę głównego żywiciela rodziny a także decydenta – osoby podejmującej ważniejsze decyzje dotyczące życia całej grupy np.: zakup mieszkania czy samochodu itp.. Matki natomiast zajmują sie dziecmi oraz prowadzeniem gospodarstwa domowego co wymaga od nich dużo pracy fizycznej jak również umysłu aby wszystko funkcjonowało sprawnie

Jednocześnie warto pamietać ze taki układ ma swoją ciemną stronkę: kobiety są czasem postrzegane jako słabsza płci która powinna być uzalezniona finansowo od partnera lub też ich rola sprowadza sie tylko do opiekowania sie dzieckiem . Warto jednak zdawa sobie sprawe ze te stereotypowe myślenie już ulegają zmianie i coraz częściej kobiety podejmują decyzje dotyczące swojej pracy czy też innych aspektów życia.

W Polsce, tradycyjna rodzina była przez wiele lat jedynym akceptowanym modelem. Jednakże wraz z upływem czasu sytuacja ta ulega zmianom. Coraz więcej ludzi wybiera inne modele rodzinne np.: samotnie wychowujący dzieci lub pary homoseksualne które również chcą założyć własną rodzinę

Samotni rodzice to osoby, które same zajmują się dzieckiem bez wsparcia partnera bądź bliskich osób . To model bardzo wymagający ale równocześnie daje dużo satysfakcji ze względu na fakt że całą uwage można skupić tylko na dziecku a nie musimy dzielić jej między kilka osób .

Pary homoseksualne natomiast stawiają przed sobą trudniejsze zadanie – aby móc mieć potomstwo potrzebujesz pomocy specjalisty oraz procedur medycznych co wiążę sie z dodatkowymi kosztami finansowymi jak również emocjonlanymi dla obydwojga partnerów

Nie ma idealnego modelu rodziny – każdy jest dobry pod warunkiem gdy funkcjonuje sprawnie i członkowie są szczśliwi we wspólnym gronie.. Warto jednak zdawać sobie sprawe ze świat idzie do przodu , społeczeństwa otwieraja sie bardziej na różnorodność i coraz więcej ludzi wybiera modele rodzinne które jeszcze kilka lat temu były uważane za kontrowersyjne.

Podsumowując, tradycyjna rodzina w Polsce to model charakteryzujący się silnymi więzami między członkami oraz podziałem ról na męskie i żeńskie . Jednakże obecnie można spotkać wiele innych modeli rodzinnych takich jak samotni rodzice czy pary homoseksualne chcące mieć własną pociesze.. Wszystkie one są dobre o ile funkcjonuja sprawnie a ich czlonkowie sa szczesliwi we wspolnej grupie.

Pytania i odpowiedzi

Pytanie: Jaki jest model rodziny w Polsce?
Odpowiedź: W Polsce dominuje tradycyjny model rodziny, czyli małżeństwo składające się z mężczyzny i kobiety oraz ich biologicznych dzieci. Jednak coraz częściej pojawiają się też inne modele rodzin, takie jak samotne matki lub ojcowie, pary homoseksualne czy patchworkowe rodziny powstałe na skutek rozwodów i ponownych ślubów.

Konkluzja

W Polsce dominuje tradycyjny model rodziny, składający się z małżeństwa i dzieci. Jednak w ostatnich latach wzrasta liczba rodzin niepełnych oraz samotnych rodziców. Wciąż istnieją też różnice między regionami kraju pod względem struktury rodzinnej. Ogólnie jednak można stwierdzić, że polska rodzina jest silnie oparta na wartościach religijno-kulturowych i więziach emocjonalnych pomiędzy jej członkami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here