Jak spakować plecak dziecka

Plecaki dziecka są nieodłącznym atrybutem uczniów. Choć wielokrotnie muszą zmieścić naprawdę sporo, to konieczne jest zminimalizowanie ich zawartości. Niewłaściwie spakowany plecak szkolny stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia kręgosłupa dziecka. Warto zadbać o komfort dziecka już od pierwszych dni w szkole, które są zazwyczaj dla dziecka wystarczająco stresujące. Przedstawiamy, jak właściwie spakować plecak, aby ciężar był właściwie rozłożony. Dodatkowo wskazujemy jaki powinien być plecak dla dziecka, aby jak najmniej obciążał kręgosłup dziecka. 

Odpowiednie rozmieszczenie zawartości

Plecak dziecka musi być wyposażony we wszystkie najpotrzebniejsze przedmioty i to z pewnością jest kwestią bezdyskusyjną. Są elementy, które mogą pozostać w szkole, jednak nie wszystko można zaliczyć do tej grupy i część musi wrócić razem z dzieckiem do domu. Przed rozpoczęciem roku szkolnego należy skontaktować się z przyszłą szkołą dziecka i dokładnie dowiedzieć się, co będzie potrzebne dziecku już w pierwszym dni przygody szkolnej. Nadmierne obciążenie plecaka za pomocą niepotrzebnych przedmiotów oddziałuje negatywnie na kręgosłup. W konsekwencji bardzo ważne jest, aby podczas zakupu plecaka nie kierować się wyłącznie jego wyglądem. Ważne jest, aby jego waga nie przekraczała jednego kilograma. Równolegle istotna jest kwestia materiałów wykorzystanych do jego wytworzenia. 

Wszystkie duże i ciężkie podręczniki należy umieścić w komorze, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie do pleców. W niektórych modelach jest ona dodatkowo wydzielona, co pozwala uzyskać dodatkowe usztywnienie. W następnej kolejności należy do plecaka pakować pozostałe książki i zeszyty. Przybory szkolne i piórnik należy rozmieszczać w wolnej przestrzeni. 

Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji ze szczególną ostrożnością należy pakować śniadanie dla dziecka. Powinno być ono szczelnie zapakowane w oddzielnej komorze. Część modeli plecaków posiada specjalną kieszeń posiadającą warstwę termoizolacyjną. Z kolei do bocznej kieszeni, która posiada wykończenie z gumki należy włożyć przygotowany dla dziecka napój. 

W dniu zajęć sportowych konieczne jest posiadanie stroju do przebrania. Ze względu na jego rozmiaru powinien on być spakowany do głównej komory, ewentualnie doczepiony do zewnętrznej części plecaka. 

Plecaki szkolne posiadają także wewnętrzną kieszeń, która bywa zapinana na suwak. Jest to organizer, w którym dziecko może przechować cenniejsze przedmioty, np. telefon, klucze od domu. 

Plecak szkolny do zadań specjalnych

Plecak szkolny powinien być w pełni dopasowany do budowy ciała dziecka. Nie jest możliwy udany zakup bez dokładnego wymierzenia. W rezultacie, plecaki szkolne nie są przedmiotem, który powinno się kupować raz na kilka lat. Rozmiar powinien podążać za wzrostem dziecka. Jeżeli dokonywany jest zakup przez Internet to warto zamówić więcej plecaków, które może dziecko przymierzyć i idealnie dopasować.

Przyjmuje się, że plecaki szkolne nie mogą być zbyt duże. Górna krawędź nie powinna przekraczać linii ramion, a dolna powinna kończyć się na wysokości miednicy. Istotna jest również szerokość, która nie może przekraczać obrysu pleców. Podczas zakupu plecaka szkolnego należy zwrócić uwagę także na głębokość, która odpowiada za pakowność. Zbyt płaski plecak szkolny uniemożliwia spakowanie wszystkich potrzebnych przedmiotów. Stąd jego głębokość powinna być dopasowana do przeciętnego wyposażenia. Zazwyczaj szkolne plecaki posiadają pojemność wynoszącą od 20 do 30 litrów. Konieczne jest, aby mieścił format A4. Największa przegroda powinna posiadać wielkość, która będzie przekraczała format A4 o kilka centymetrów. 

W sprzedaży występują najczęściej modele, które posiadają dwie lub trzy komory. Przed zakupem należy rozważyć, co dziecko koniecznie musi zabierać ze sobą do szkoły. Obecność dodatkowych przegród i komór poprawia organizację przestrzeni oraz ułatwia zachowanie porządku. Łatwiej jest wyrobić w dziecku nawyki organizacyjne. 

Plecak powinien być w pełni dopasowany do dziecka. Stąd też podczas zakupu należy dokładnie sprawdzić jego ułożenie na plecach. W przypadku zakupu w sklepie internetowym warto zmierzyć wymiary pleców i zestawić je z danymi plecaka. Szeroki asortyment plecaków i tornistrów dostępny jest w sklepie nos-to. Znajdują się tam wyłącznie produkty pochodzące od uznanych na rynku producentów, którzy nieustannie podążają za zaleceniami ortopedów. Mnogość wzorów, kolorów i wymiarów umożliwi dopasowanie plecaka dla każdego dziecka. Wówczas o wiele łatwiej znaleźć kompromis pomiędzy tym co podoba się dziecku, a tym, co od plecaka wymagają i oczekują rodzice.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here