rośliny ogrodowe

Prywatność w naszym zielonym zakątku jest bardzo ważna. Wiedzą to zwłaszcza mieszkańcy domów szeregowych, kiedy tuż po wprowadzeniu się ogródki są widoczne na przestrzał. Ale nie tylko – mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej także potrzebują odgrodzić się od ciekawskich spojrzeń – zza płotu czy z ulicy. Często chcemy też zasłonić nieciekawy widok – np. na garaże czy kosze na śmieci. Co może być takim zielonym parawanem, który zapewni nam prywatność i intymność, a przy tym nie będzie potrzebował wiele czasu, by urosnąć? Radzimy, jakie szybko rosnące rośliny ogrodowe wybrać, by sprawnie odgrodzić się od sąsiadów!

Pnącza – winobluszcz pięciolistkowy (dzikie wino)

Dzikie wino ukorzenia się i pnie do góry bardzo szybko. W ciągu roku uzyskuje przyrosty do 2 m, a naprawdę gęsty płot z dzikiego wina możemy mieć w ciągu 2-3 lat. Nie niszczy przy tym oryginalnego płotu ani muru, a jesienią zmienia dodatkowo kolor na intensywny czerwony, co wygląda niezwykle malowniczo. Niestety zimą, kiedy straci liście, nagie gałęzie oplatające płot nie wyglądają zbyt atrakcyjnie i nie osłaniają nas w pełni przed ciekawskimi spojrzeniami.

Winobluszcz jest rośliną mało wymagającą. Nie trzeba go regularnie podlewać. Dobrze czuje się w słońcu lub w półcieniu. Jest odporny na mróz, więc nie trzeba go specjalnie okrywać na zimę.

Co jeszcze możesz zrobić, aby Twój ogród był prawdziwym azylem i przestrzenią pełną relaksu? Postaw na nowoczesne meble ogrodowe, które zapewnią Ci komfort i wygodę. Potrzebujesz odrobiny luksusu w ogrodzie? Wybierz meble ogrodowe ekskluzywne i delektuj się błogimi chwilami relaksu na świeżym powietrzu!

Iglaki – tuje

Tuje są jednymi z najczęściej stosowanych roślin do osłonięcia posiadłości. Jedni cenią je za to, że można posadzić je w piękne, symetryczne i gęste szpalery, innych cieszy szybki wzrost tej rośliny. Zaletą tuji jest to, że całkowicie zasłaniają przestrzeń. Nie gubią igieł w czasie mrozów, więc przed ciekawskimi spojrzeniami chronią nawet zimą.

Lubią słońce, jednak susza im szkodzi. Niepodlewane szybko usychają. O płot z tuji należy więc dbać. Również w trakcie mrozów konieczne jest zabezpieczenie bryły korzeniowej, aby nie przemarzła. Płot z tuji bardzo łatwo modelować i przycinać według potrzeb, a poszczególne odmiany rosną od kilku do nawet kilkunastu metrów. Ich igły są miękkie i nie kłują, dlatego też te rośliny są chętnie wybierane przez rodziny z małymi dziećmi. Do wyboru mamy odmiany z różnymi odcieniami zielonych i żółtych igieł.

Krzewy – berberysy

Inaczej nazywany ognistym krzewem ze względu na piękny głęboki czerwony kolor. Dostępne są także odmiany w odcieniach żółci, purpury i fioletu oraz różne krzyżówki, np. purpurowy liść z żółtą otoczką. Zaletą berberysów jest bardzo szybki przyrost, łatwość modelowania i wysokość, która zapewnia intymność i prywatność (ok. 1,5 m), ale pozwala także obserwować to, co dzieje się ponad płotem. Fani prywatności cenią je także za nieco ostre liście, które zapobiegają wtargnięciu na posesję psów czy kotów.

Wysokie byliny i trawy

Innym sposobem na szybkie odgrodzenie się od sąsiadów lub zasłonięcie mało atrakcyjnego widoku jest posadzenie wysokich bylin i traw. Słoneczniki, świecznice, omany wspaniałe, dzięgiele i głowaczki – niektóre z ww. gatunków wyrastają na wysokość aż 2,5 metrów. Można je łączyć z krzewami, co da niebanalny efekt lub z wysokimi trawami jak np. różne odmiany miskanta. Trawy rosną szybko i bujnie, więc łatwo stworzyć z nimi piękny zielony parawan.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here