Jak dobrać rolety do wnętrza w stylu klasycznym
Źródło: Materiały własne Domondo.pl

Postawiłeś na klasyczną aranżację wnętrza, ale nie wiesz, jakie osłony okienne będą do niego pasować? Bez obaw – do tego stylu pasuje wiele modeli rolet czy żaluzji. Aby stworzyć spójną kompozycję, wystarczy kierować się pewnymi zasadami. Podpowiadamy.

Styl klasyczny, czyli jaki?

Harmonia, symetria i elegancja – te trzy słowa doskonale oddają klasyczny klimat wnętrz. Ten styl nawiązuje do XVIII-wiecznej estetyki i dedykowany jest osobom stawiającym na ponadczasowość i uniwersalność, a co za tym idzie, nieulegającym modzie, która potrafi zmieniać się co sezon, a nawet częściej. W ostatnich latach jest on bardzo popularny i wcale nas to nie dziwi – w połączeniu z subtelnymi trendami ewoluuje i przestaje być taki zachowawczy. Trzeba jednak zachować umiar i wiedzieć, kiedy powiedzieć „nie” zbędnym dodatkom.

Najważniejszym punktem w stworzeniu klasycznej aranżacji wnętrza jest zachowanie proporcji w ilości dodatków, zdobień i odcieni. Paleta barw powinna oscylować wokół stonowanych kolorów takich jak biel, brąz, szarość, beż czy czerń. Wprowadzanie dodatkowych odcieni powinno być bardzo ostrożne – świetnie sprawdzą się tutaj błękit, zieleń czy złoto, choć znajdzie się też pole do popisu także dla odważniejszych osób marzących na przykład o bordowych narzutach. Warto trzymać się zasady, że bazę stanowi neutralny duet (np. beż i brąz), a dodatkowy akcent pojawia się tylko w pojedynczych miejscach.

Co jest absolutnym wymogiem stylu klasycznego? Zacznijmy od podstawy – podłoga musi być drewniana, dlatego, że to najbardziej ponadczasowy materiał, który nigdy nie wyjdzie z mody. Na parkiet czy panele obowiązkowo należy położyć dywan. Nie obejdzie się także bez sztukaterii na suficie, marmurowych blatów, kryształowych żyrandoli czy grubych, ciężkich i jakościowych tkanin. Całość dopełnią nietuzinkowe meble, takie jak sekretarzyk lub masywna szafa z minionej epoki.

Rolety w klasycznym wnętrzu – na co postawić?

Kwestia oświetlenia ma bardzo duże znaczenie w tworzeniu klasycznej kompozycji. Światło dzienne i sztuczne podkreśli charakter wnętrza i uwypukli jego najważniejsze zalety. Istotnym aspektem jest więc wystrój okien. Nie mogą być one potraktowane po macoszemu – wszak każdy, najdrobniejszy nawet element musi mieć swoje miejsce i funkcje.

Jeśli chodzi o osłony okienne, muszą być one zatem nie tylko praktyczne, lecz także estetyczne, a swoim designem nawiązywać do danego klimatu. Jakie modele najlepiej sprawdzą się w tym nurcie aranżacyjnym?

Rolety materiałowe

Już bardziej klasycznie chyba się nie da. Funkcjonalna (wersja z prowadnicami i zaciemniającym materiałem może maksymalnie odciąć pomieszczenie od świata zewnętrznego) i estetyczna osłona okienna dostępna jest w szerokiej gamie kolorystycznej, co pozwala dopasować ją do każdego wnętrza. Tutaj jednak musimy kierować się prostotą i subtelnością barw. Zbyt krzykliwe lub intensywne opcje mogą wprowadzać niepotrzebny chaos, na który nie ma miejsca w stylu klasycznym. Nie oznacza to jednak, że nie ma mowy o żadnych eksperymentach – modele materiałowe występują także w wersjach wzorzystych!

Rolety rzymskie

Ta propozycja, choć znacznie ozdobniejsza od materiałowych, będzie doskonałym wyborem do klasycznych wnętrz. Dlaczego? Przede wszystkim ogromnie wyróżnia się na tle konkurencji. Nie posiada standardowej rury nawojowej, a przy unoszeniu jej, tkanina składa się w estetyczne zakładki, które doskonale współgrają ze stylem klasycznym. Wszystko zależy od kolorystyki, ale zazwyczaj ten rodzaj osłony okiennej stanowi główną część całej aranżacji. Mamy do wyboru kilka rodzajów tkanin – od gładkich i wzorzystych poliestrów, aż do welurów.

Co oprócz rolet sprawdzi się w stylu klasycznym?

Rolety to jednak nie wszystko. Styl klasyczny doskonale dogaduje się także z jednokolorowymi zasłonami z jakościowego materiału, które wyglądają świetnie w pojedynkę oraz w duecie – np. z żaluzjami. A skoro o nich mowa, drewniane lamelki to również strzał w dziesiątkę, jeśli chodzi o stworzenie spójnej, harmonijnej aranżacji. Klasycyzm naciska na wykorzystywanie naturalnych materiałów, dlatego im ich więcej, tym lepiej. Kolor drewnianych żaluzji powinien zawsze być dobierany do podłóg lub mebli w danej kompozycji. Nie warto obawiać się jednak niestandardowych połączeń, ale należy trzymać się zasady: elegancja, prostota i uniwersalizm w jednym.

Podsumowanie

Wybierając osłony okienne do wnętrza zaaranżowanego w stylu klasycznym, najlepiej stawiać na uniwersalizm i jakość produktu. Ważne jest, aby unikać przemijających trendów, krzykliwych kolorów i niespójnych dodatków. Nie oznacza to jednak, że ten nurt nie lubi ciekawych połączeń – żaluzje z zasłonami to duet nie do przebicia.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, marki produkującej wysokiej jakości rolety i inne osłony okienne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here