Fotele do jadalni, czyli nowoczesne salony w klasycznej odsłonie

W nowoczesnym budownictwie stawia się przede wszystkim na funkcjonalizm, szczególnie, jeśli chodzi o pomieszczenia najbardziej użytkowe, jak salon, kuchnia czy jadalnia. Stosowane dzisiaj w przeważającej części rozwiązanie w postaci połączenia kuchni z salonem, a tym samym z jadalnią, daje przyczynek do znajdowania oryginalnych rozwiązań stylistycznych.

W zależności od preferowanego stylu, wnętrza można urządzać minimalistycznie, wręcz ascetycznie, z wykorzystaniem minimum mebli. Można też puścić wodze fantazji i wybrać bardziej wyrafinowane propozycje, na które będą składać się eleganckie, nieco stylizowane meble na praktycznych nóżkach. W jakich wnętrzach sprawdzą się takie rozwiązania i jak najlepiej je zaaranżować niezależnie od dostępnej przestrzeni?

Stylizowane fotele do jadalni – hit ostatnich lat

Zabawa stylizacjami wnętrz w ostatnich latach daje ogromne możliwości dzięki dziesiątkom różnorodnych propozycji, pochodzących od znakomitych producentów, w tym polskich. O ile jeszcze jakiś czas temu jadalnia przygotowywana była w bardzo praktyczny sposób, to znaczy, że na wyposażeniu znajdowały się w zasadzie krzesła i stół, teraz moda zmieniła się diametralnie, a uzupełniają ją modne i praktyczne fotele do jadalni.

Obecnie jadalnie jednocześnie pełnią funkcję pomieszczenia przeznaczonego do wspólnego spożywania posiłków, ale i jako salon. Przestrzeń przeznaczona na ten cel w projektach zostaje powiększania, aby mogły się w niej znaleźć wszystkie niezbędne meble oraz urządzenia. Poza stołem, najczęściej rozsuwanym, oraz dopasowanymi do niego krzesłami, można znaleźć również wygodne sofy lub narożniki. A do tego oczywiście dopasowane stylistycznie fotele do jadalni.

Czasem nie stanowią one jednak uzupełnienia dla wypoczynku, ale postawione są jako zupełnie odrębny, indywidualny element dekoracyjny, również doskonale wpasowujący się w całą koncepcję.

Jak zaaranżować wnętrze z fotelami do jadalni? Kilka wskazówek

W zasadzie każdy sposób jest dobry, żeby zaaranżować wygodnie i przytulnie jadalnię połączoną z salonem. Aby wszystko gustownie się ze sobą łączyło, trzeba pamiętać o jednorodności stylistycznej, ponieważ to dzięki niej będzie można mówić o zachowanym umiarze oraz dobrym guście.

Jeśli lubisz bawić się wcześniejszymi stylami, zawsze możesz wybrać stół oraz krzesła stylizowane na Ludwika XVI. To jeden z najbardziej zdobnych okresów w dziejach historii sztuki. Ze złotem oraz kunsztownymi zdobieniami doskonale będą korespondować sofy oraz kanapy na nóżkach, najlepiej w jednolitych, ale nie mdłych kolorach, jak butelkowa zieleń czy popielaty fiolet.

Jeśli bardziej cenisz sobie styl folk, postaw na prosty stół i dostawione do niego minimalistyczne krzesła o prostej formie. Do tego wygodna kanapa z wielkimi poduchami oraz narzutą w kwiaty i obok – jako gość honorowy – równie wygodny i masywny fotel z kwiecistą narzutą i najlepiej podnóżkiem.

Gdzie ustawiać fotele, żeby doskonale się prezentowały?

Dla uzyskania najlepszego efektu dobrze jest chociaż umownie rozgraniczać przestrzeń przeznaczoną do posiłków oraz przestrzeń wypoczynkową nawet, jeśli znajdują się w jednym pomieszczeniu. Z tego powodu dopasowane stylistycznie do wypoczynku fotele do jadalni warto umieszczać w bezpośrednim sąsiedztwie sof oraz kanap. Dzięki temu podczas popołudniowego leniuchowania we wspólnym gronie będzie dostępny jeszcze jeden model więcej. Fotel można ustawiać bezpośrednio przy sofie, można go też nieco odsunąć, tworząc w ten sposób sposobność do pozostania z wszystkimi, a jednocześnie nieco sam na sam ze sobą, co niektórym odpowiada zdecydowanie najbardziej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here