Dlaczego wypalamy ziarna kawy?

0
386

Kawa to napój, na którego ostateczny smak wpływa naprawdę mnóstwo czynników. Warto pamiętać o tym, jak długą drogę musiały przejść nasze ulubione ziarna, zanim będziemy mogli napić się porannego, pobudzającego naparu. Jednym z najważniejszych procesów, jakiemu poddawane są ziarna, jest proces wypalania, który ma znaczący wpływ na ich finalny smak. Niektórzy twierdzą, że to natura nauczyła nas, jak się z nimi obchodzić, kiedy to w podczas pożaru drzew kawowca, etiopscy pasterze poczuli charakterystyczny, przyjemny zapach unoszący się w powietrzu. Początkowo jednak, przez wiele lat kawa miała dość specyficzny, ziemisty posmak. A zatem, jaki wpływ ma proces wypalania ziaren w palarni kawy na ich smak?

Jakie są sposoby wypalania ziaren?

Mimo że na końcowy smak kawy, którą kupujemy w sklepie, ma wpływ wiele różnych czynników, takich jak chociażby rodzaj ziaren, warto wiedzieć czym wyróżniają się poszczególne sposoby wypalania, które stosują palarnie kawy na całym świecie i jakiego efektu możemy się spodziewać po każdym z nich. Przykładowo – jasno palona kawa zachowuje najwięcej ze swojego oryginalnego smaku. Możemy poczuć w tym przypadku delikatny kwasowy posmak oraz orzeźwiający, cytrusowy aromat. W przypadku jasno palonych ziaren łatwo jest odróżnić poszczególne odmiany i zauważyć ich charakterystyczne właściwości. Palenie średnie to zdecydowanie najczęściej wykorzystywany sposób przez najróżniejsze palarnie kawy, dzięki któremu możemy uzyskać bardziej zrównoważony, delikatnie czekoladowy smak, a także mniejszą kwasowość. Ciemno palone ziarna, natomiast są prawie całkiem pozbawione kwasowości, a na jej miejsce wchodzi wyraźnie wyczuwalna goryczka. Oprócz tego możemy poczuć wyraźny, czekoladowo-orzechowy smak. Ten rodzaj wypalania jest typowy dla francuskich i włoskich palarni kawy.

Jaki rodzaj kawy wybrać?

Zarówno w przypadku gatunku kawy, jak i samego procesu wypalania ziaren, najważniejsze są nasze własne odczucia oraz preferencje. Warto jednak zasięgnąć rady profesjonalisty, który pomoże nam wybrać najlepszą kawę dla nas na podstawie naszych oczekiwań i upodobań. Bardzo istotne jest to, aby kupować kawę z dobrej palarni kawy, takiej jak https://coffeeandsons.pl/, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że nasz ulubiony napar będzie naprawdę najwyższej jakości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here