Dlaczego warto nauczyć się grać na klarnecie?

0
676

Nauka gry na instrumencie pozwala kształtować charakter i dyscyplinę. Konieczność codziennego ćwiczenia jednak się opłaca. Szukasz instrumentu dla siebie? Być może spodoba ci się klarnet. Ten instrument ma swoją długą historię i stale cieszy się dużą popularnością. Może i ty przekonasz się do klarnetu? 

Czym wyróżnia się klarnet?

Klarnet to instrument dęty drewniany. Jest on podłużny. Składa się z takich części jak korpus górny i dolny, czara głosowa, baryłka oraz ustnik. Ponadto do gry potrzebne są drewniane stroiki. W zależności od oznaczenia, mogą być one mniej lub bardziej twarde. Klarnet z pewnością wyróżnia się swoim dźwiękiem. Istnieją różne rodzaje klarnetu. Najbardziej popularnym jest klarnet w stroju B. Istnieją również takie odmiany jak klarnet basowy czy altowy.

Jak nauczyć się grać na klarnecie?

Naukę gry na klarnecie warto rozpocząć pod okiem profesjonalisty w tej dziedzinie. Naukę można zacząć w szkole muzycznej I stopnia, czy to państwowej, czy prywatnej. Odradzane jest natomiast uczenie się samemu w domu. Łatwo można wtedy wyrobić sobie błędne nawyki, a prawidłowa technika jest niezbędna, by wydobywać z instrumentu ładnie brzmiące dźwięki. Nauka pod okiem instruktora motywuje również do dalszych ćwiczeń i wyrobienia nawyku codziennej gry. Kluczem do sukcesu są codzienne ćwiczenia.

Czy gra na klarnecie jest trudna? Owszem, opanowanie instrumentu bywa czasochłonne. Niektórzy twierdzą, że jest to instrument trudniejszy niż inne instrumenty z grupy instrumentów dętych drewnianych. Tak naprawdę każdy instrument muzyczny wymaga wielu godzin poświęconych na ćwiczenia, więc nie jest to argument, który miałby zniechęcać do nauki gry na klarnecie. Nagrodą jest jednak piękny dźwięk oraz sprawność techniczna. Te elementy pozwalają na wygrywanie na instrumencie szybkich melodii. Z tego powodu klarnety pojawiają się w orkiestrach dętych, symfonicznych, a także kameralnych zespołach.

Jaki klarnet wybrać? Polecane marki

Klarnety marek takich jak Yamaha, Jupiter czy Roy Benson z pewnością będą dobrym wyborem, niezależnie czy kupuje je osoba zaczynająca naukę, czy bardziej zaawansowana.

Podsumowanie

Nauka gry na klarnecie wymaga dużo cierpliwości. Potrzebny jest również dobrej jakości sprzęt. Te kupowane w supermarketach są wprawdzie tanie, ale zwykle wydawane z nich dźwięki odbiegają od tych, które wydobędziemy z solidnego sklepu. Solidny klarnet pozwoli nam cieszyć się grą. Warto zainwestować w dobry instrument, gdyż wtedy mamy pewność, że wydobywane dźwięki będą wynikać z naszej techniki, a nie wad technicznych instrumentu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here