Czym jest septorioza?

Septorioza jest chorobą roślin, którą wywołują mikroskopijne grzyby. Zalicza się je do rodzaju Septoria. Występuje u roślin rolniczych, ozdobnych, dziko żyjących, a także na warzywach i leśnych drzewach. W wielu krajach Zachodniej Europy jest uznawana za najgroźniejszą i bardzo kosztowną chorobę pszenicy, ponieważ powoduje ogromne straty w uprawach. Znane są różne odmiany septoriozy, takie jak: biała plamistość liści gruszy, plamistość liści różanecznika, septorioza paskowana liści pszenicy lub plew pszenicy, septorioza selera, pomidora czy soi.

Jakie są objawy septoriozy u roślin?

Septorioza objawia się przede wszystkim plamistością liści. Czasami zdarza się, że plamy występują również na innych częściach rośliny, ale jest to rzadko obserwowane. Mogą zajmować małą powierzchnię poprzez występowanie oddzielnie lub dużą, gdy zlewają się ze sobą. Zwykle są okrągłe i żółte, jednak sporadycznie pojawiają się także inne, niepokojące barwy, na przykład ciemno – brunatne. Wraz z rozwojem patogena tkanki liści rośliny ulegają nekrozie, czyli obumieraniu całkowitemu lub lokalnemu. Septorioza w efekcie końcowym powoduje żółknięcie lub usychanie rośliny, a także kruszenie się i odpadanie liści. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz na stronie syngenta.pl.

Jak zapobiegać septoriozie?

Septorioza powinna być zwalczana przede wszystkim przez niszczenie fragmentów roślin, na których występuje patogen. Następnie zaprawia się nasiona, by chronić młode rośliny przed zakażeniem. Przykładem takiego zaprawiania jest potraktowanie nasion rośliny bardzo wysoką temperaturą. Zniszczy ona czynniki chorobotwórcze, ale roślina nadal może kiełkować. Można zapobiegać septoriozie również za pomocą środków chemicznych, ale jest to mniej ekonomiczna metoda, a jej poziom skuteczności podobny do zwalczania naturalnego. Odpowiednie środki oferuje strona syngenta.pl. Działanie zmienia się zależnie od gatunku patogena, występującego w glebie.

Kiedy rozwija się choroba?

Rozwój nasila się głównie przy deszczowej pogodzie. Sprzyja ona rozprzestrzenianiu się septoriozy, podobnie jak wilgotność. Optymalna to 85 %, ale choroba może rozwinąć się już przy 35 %.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here