Co warto wiedzieć o bestsellerowej serii Remigiusza Mroza

Remigiusz Mróz to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy. Jego książki rozchodzą się w ogromnym nakładzie. Niemal każda kolejna powieść trafia na listy bestsellerów. Książki Mroza czyta się szybko i od razu chce się sięgnąć po kolejną część. A jakie ciekawostki wiążą się z tymi powieściami? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

„Kasacja” powstała w nieco ponad miesiąc

Powieść „Kasacja” to pierwsza część słynnej serii z Joanną Chyłką, która zapewniła Remigiuszowi Mrozowi ogromną popularność na rynku czytelniczym. Wydano ją w 2015 roku i szybko stała się polskim bestsellerem. Za nią Remigiusz Mróz otrzymał nominację do Nagrody Wielkiego Kalibru w 2016 roku. W „Kasacji” poznajemy Joannę Chyłkę – główną bohaterkę – charyzmatyczną adwokat, pracującą w znanej, warszawskiej kancelarii, a także Kordiana Oryńskiego – jej asystenta i aplikanta, który właśnie rozpoczyna pracę u jej boku. Chyłka i Oryński rozwiązują sprawę Piotra Langera oskarżonego o podwójne zabójstwo. Książki Mroza charakteryzują się bardzo złożoną fabułą, wartką akcją i nieoczekiwanymi zwrotami akcji. Aż ciężko więc uwierzyć, że „Kasacja” powstała w nieco ponad miesiąc. Pisarz tworzył ją od 18 lipca 2013 r. do 22 sierpnia 2013 r.

Chyłka nie od początku była Chyłką

Joanna Chyłka to bardzo charakterystyczna bohaterka. W zasadzie można ją kochać lub nienawidzić. Na pewno żadnego czytelnika nie pozostawi obojętnym. Chyłka nie od razu stała się jednak Chyłką. Remigiusz Mróz miał w głowie zarysowaną postać przebojowej adwokat, ale nie był zdecydowany na jej imię i nazwisko. W jednym z wywiadów przyznał zatem, że długo wahał się, jak nazwać główną bohaterkę. Ostateczny wybór kształtował się pomiędzy Chyłką, Hajką i Stegienką. W pierwszej wersji powieści Chyłka nosiła także inne imię – Agata. Jak czytelnicy odebraliby książki Mroza, gdyby to Agata Hajka rozwiązywała trudne, prawne sprawy? Czy również osiągnąłby tak duży sukces? Tego nigdy się nie dowiemy.

Chyłka wcale nie miała stać się serią

Co również ciekawe, Remigiusz Mróz rozpoczynając pracę nad „Kasacją” wcale nie zakładał, że stworzy serię powieści. Pierwotnie „Kasacja” miała być samodzielną książką. Czytelnicy wiele by jednak stracili, gdyby nie powstały kolejne części cyklu. Dzisiaj z wypiekami na twarzy wertują strony kolejnych powieści opisujących przygody Joanny Chyłki i Krystiana Oryńskiego. Niecierpliwie czekają też na kolejne książki Mroza ukazujące się w księgarniach. Obecnie seria liczy aż czternaście części, a ostatnią z nich jest „Egzekucja” wydana w 2021 roku. Cykl z Chyłką cieszy się tak dużą popularnością, że na jego podstawie stworzono nawet serial. Już niedługo na ekranach pojawi się jego trzeci sezon.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here