Jaki album na zdjęcia wklejane?
Jaki album na zdjęcia wklejane?

Album kieszeniowy to rodzaj albumu muzycznego, który jest mniejszy niż standardowe wydanie CD lub winyl. Zazwyczaj ma rozmiar około 10×10 cm i mieści się w kieszeni spodni czy koszuli. Jest popularny ze względu na swoją praktyczność oraz łatwość noszenia przy sobie ulubionej muzyki.

Historia albumów kieszeniowych

Album kieszeniowy to pojęcie, które z pewnością kojarzy się każdemu miłośnikowi muzyki. Jednakże nie wszyscy wiedzą, co tak naprawdę oznacza ten termin i skąd on się wywodzi.

Historia albumów kieszeniowych rozpoczyna się już na początku XX wieku. Wtedy to pojawiły się pierwsze płyty gramofonowe oraz ich opakowania – tzw. okładki płytowe. Pierwsze okładki były dość proste i jednolite – zawierały nazwisko artysty lub tytuł utworów oraz zdjęcie bądź grafikę nawiązującą do treści nagrania.

Jednym z prekursorów nowoczesnych albumów był Alex Steinweiss, który pracował jako projektant dla Columbia Records w latach 30-tych ubiegłego stulecia. To właśnie dzięki niemu powstała idea tworzenia bardziej atrakcyjnych wzorniczo opakowań dla płyt gramofonowych.

Wraz ze zmianami technologicznymi rozwijała się również sztuka projektowania okładek płytowych – coraz częściej można było spotkać oryginalne projekty wykonane przez znanych artystów czy fotografikow np.: Andy Warhol zaprojektował słynną „bananową” okładkę Velvet Underground & Nico (1967), a Robert Mapplethorpe odpowiedzialny jest za fotografię umieszczona na przedniej stronie debiutanckiego krążka Patti Smith „Horses” (1975).

Wraz z rozwojem technologii nagrywania muzyki, pojawiały się również nowe formaty nośników. W latach 80-tych pojawiła się kaseta magnetofonowa oraz jej opakowanie – tzw. kieszeń na kasetę.

Albumy kieszeniowe w dzisiejszym znaczeniu tego słowa powstały jednak dopiero pod koniec lat 90-tych XX wieku i były to pudełka o wymiarach zbliżony do tradycyjnych okładek płytowych, ale wykonane z twardego kartonu lub plastiku i zawierające jedną bądź kilka płyt CD/DVD/Blu-ray.

Dzięki temu innowacyjnemu pomysłowi album stał się bardziej praktyczny – łatwiej go było przetransportować czy schować do plecaka niż ciężkie winyle sprzed lat. Dodatkowo produkcja takich krążków jest tańsza od wydawania dużych ilości fizycznych kopii albumów na różnego rodzaju nośnikach np.: LP czy MC.

Obecnie większość artystów decyduje się właśnie na wydanie swojej muzyki w formacie cyfrowym poprzez platformy streamingowe jak Spotify czy Apple Music a także oferują możliwość zakupienia ich utworów online przez sklepy internetowe typu iTunes Store albo Amazon MP3 co sprawia że coraz mniej osób kupuje fizyczne egzemplarze ulubionych nagrań.

Podsumowując, album kieszeniowy to pojęcie związane z historią muzyki i jej nośników. Od prostych okładek płytowych do nowoczesnych opakowań na płyty CD/DVD/Blu-ray – historia ta pokazuje jak zmieniała się sztuka projektowania oraz technologia nagrywania i dystrybucji muzyki. Dzięki temu dzisiaj możemy cieszyć się ulubionymi utworami w formacie cyfrowym bez konieczności noszenia ze sobą ciężkich winyli czy kasety magnetofonowej – wszystko mieści nam się teraz w jednym małym urządzeniu mobilnym!

Pytania i odpowiedzi

Pytanie: Co to znaczy album kieszeniowy?
Odpowiedź: Album kieszeniowy to mały, praktyczny album na zdjęcia lub pocztówki, który można łatwo nosić w kieszeni.

Konkluzja

Album kieszeniowy to mały album zwykle o wymiarach 10×15 cm, który można łatwo przechować w kieszeni. Zawiera on kilka zdjęć lub pocztówek i jest często używany jako pamiątka podróżnicza lub prezent dla bliskiej osoby.

Wezwanie do działania: Zapoznaj się z definicją albumu kieszeniowego na stronie https://www.czarnobiale.pl/.

Link tag HTML :
CzarnoBiałe – Albumy Kieszeniowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here