Aparat do rezonansu magnetycznego w Lublinie

Metoda rezonansu magnetycznego – obrazowania za pomocą jądrowego rezonansu magnetycznego – została sformułowana w 1973 roku przez profesora Uniwersytetu Illinois Paula Lauterbura. Trzydzieści lat później, wraz z brytyjskim naukowcem Peterem Mansfieldem, otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za wynalezienie skanera MRI (magnetic resonance imaging), tomografu NMR (nuclear magnetic resonance).

Zasada działania rezonansu MRI

Ten skaner MRI działa na zasadzie, zgodnie z którą atomy wodoru w ludzkim ciele poddane działaniu silnego pola magnetycznego będą rezonować i emitować różne sygnały w zależności od charakteru choroby. Urządzenie rejestruje te odpowiedzi. Dzięki niezwykle wyraźnym obrazom MRI, które powstają w wyniku badania, we wszystkich tkankach zawierających wodę można dostrzec nawet minimalne guzy i niewielkie procesy zapalne.

Na monitorze komputera wyświetlana jest trójwymiarowa projekcja badanego narządu, którą można oglądać we wszystkich płaszczyznach – ma to kluczowe znaczenie w diagnozowaniu wielu poważnych patologii i ustalaniu dalszego leczenia. Rezonans magnetyczny daje wyniki zupełnie odmienne od tych, które można uzyskać za pomocą tomografii komputerowej lub zdjęcia rentgenowskiego. Tomografia komputerowa jest przeznaczona do badania procesów fizycznych w tkankach miękkich, podczas gdy promieniowanie rentgenowskie jest przeznaczone do badania tkanek twardych, tj. kości. Rezonans magnetyczny pozwala na badanie struktury chemicznej tkanek i funkcjonowania układów organizmu w dynamice, co daje pełny obraz stanu narządu.

Rodzaje rezonansu magnetycznego w Lublinie

Urządzenia MRI klasyfikuje się po pierwsze według ich typu (zamknięte i otwarte), a po drugie według natężenia pola magnetycznego.

  • Tomograf o obiegu zamkniętym jest komorą sferyczną. Podczas badania pacjent leży na stole, który powoli przesuwa się w głąb tunelu urządzenia.
  • Zamknięty MRI pojawił się przed otwartym MRI, ale oba mają obecnie mniej więcej takie samo natężenie pola magnetycznego.

Dostępność badania

To właśnie otwarte systemy MRI sprawiły, że obrazowanie rezonansem magnetycznym http://www.eurodiagnostic.pl/
stało się dostępne dla wielu pacjentów z przeciwwskazaniami. Na takich systemach mogą być badani pacjenci z klaustrofobią, osoby z nadwagą (wcześniej istniały ograniczenia ze względu na średnicę tunelu maszyn typu zamkniętego), małe dzieci (podczas całej procedury mogą być podtrzymywane przez rodziców, którzy mogą przebywać w pomieszczeniu). W otwartym tomografie komputerowym pacjent widzi wszystko, co dzieje się w pomieszczeniu, nie ma poczucia zamknięcia, a maszyny są również znacznie mniej hałaśliwe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here