Kaszka jest jednym z pierwszych produktów, jakie wykorzystuje się podczas rozszerzania diety niemowląt. Co ciekawe, na tego typu śniadanie nierzadko stawiają również starsze dzieci i dorośli. Kaszka może być doskonałym posiłkiem, jest pożywna, pełnowartościowa i zdrowa. Kiedy można zjeść ją po raz pierwszy? Sprawdź, kiedy można serwować kaszę zbożową całej rodzinie i co brać pod uwagę przy wyborze tej z najlepszym składem.
Dieta dziecka karmionego naturalnie i mlekiem modyfikowanym
Dieta dziecka karmionego naturalnie może być rozszerzana po 6 miesiącu jego życia i właśnie wtedy można wprowadzić do jego codziennej diety kaszkę. Jeśli niemowlę karmione jest mlekiem modyfikowanym, rozszerzenie diety może przebiegać szybciej, bo już po 17 tygodniu jego życia[1].
Pierwsza kaszka powinna być najlepszej jakości, z tylko naturalnym składem. Nie może zawierać cukru ani słodzików, konserwantów, aromatów, barwników, polepszaczy smaków. W żadnym wypadku nie powinna być to kaszka instant z substancjami spulchniającymi i poddana wcześniej obróbce termicznej. Dobra kaszka nie tylko dla niemowląt, ale i całej rodziny powinna zawierać zboża, nie zaleca się dodatku białej pszenicy, kukurydzy czy ryżu. Naturalne składniki powinny być surowe, co ściśle wiąże się z metodą przygotowania kaszki. Jak przygotować kaszkę dla niemowlaka i starszych członków rodziny? Przed zaserwowaniem powinna być ugotowana, a nie tylko zalana wrzątkiem.
Dlaczego warto rozszerzać dietę, stawiając na kaszkę?
Kaszka to produkt zbożowy, lekkostrawny, ale sycący. Właśnie dlatego jest zalecana jako posiłek pełnowartościowy i zdrowy dla całej rodziny. W przypadku niemowląt sprawdza się doskonale, ponieważ daje uczucie sytości, ale nie podrażnia małego, wrażliwego i delikatnego jeszcze brzuszka. Jest za to idealnym źródłem białka, błonnika i węglowodanów, a także cennych witamin i minerałów, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju małego i dużego organizmu.
Dietetycy zwracają również uwagę na wprowadzenie glutenu do diety dziecka. Najnowsze badania dowodzą, że gluten można wprowadzać już od początku rozszerzania diety niemowlęcia. Codzienne menu może zakładać kaszki glutenowe i bez glutenu, przy czym zawsze zaleca się pojedyncze wprowadzanie zbóż i dokładną obserwację dziecka, aby zweryfikować jego reakcję na produkt danego rodzaju.
Kaszka z dobrym składem
Jeśli dieta niemowlęcia ma odbywać się poprzez serwowanie kaszy, na początku najlepiej wybierać tę z prostym składem. Co istotne, wszelkie składniki kaszki muszą być naturalne i ekologiczne, czyli pochodzić z upraw, w przypadku których nie stosuje się pestycydów i innych toksyn. W kaszce nie powinien znaleźć się cukier, słodziki ani konserwanty. Dobrym wyborem na początek będzie kasza jednoskładnikowa, na przykład owsiana albo jaglana. W tym pierwszym etapie rozszerzania diety dziecka zalecane jest przygotowywanie kaszy na wodzie, a nie na mleku. Dopiero z czasem można łączyć je z mlekiem, serwować kasze, które są mieszanką różnych zbóż czy dodawać do nich owoce.
[1] https://www.mjakmama24.pl/niemowle/dieta-niemowlaka/zasady-rozszerzania-diety-niemowlaka-poznaj-11-zasad-aa-bcCm-XJy8-cFzz.html