31 tydzień ciąży

31 tydzień ciąży jest okresem kiedy nasze dziecko waży już więcej niż półtora kilograma. Wspomnieniu uległo tempo jego wzrostu jednak coraz szybciej przybiera on na swojej wadze. Co tydzień jego uwaga może zwiększać się nawet o 200 g i z każdym tygodniem jest coraz bliższy tego, aby osiągnąć swoją masę urodzeniową. Skóra naszego dziecka jest już dość napięta na ciało robi się coraz bardziej pulchne.

31 tydzień ciąży rozwój dziecka

W 31 tygodniu ciąży dziecko już jest całkiem duże i ze względu na swoje rozmiary nie jest mu już tak łatwo zmieniać położenie jak długo to robić wcześniej. Co powoduje, że jego ruchy są bardziej wyczuwalne i ukierunkowane na zrobienie konkretnego obrotu. Zdarza się już, że ręce lub nóżki są dość Widoczne na powierzchni brzucha. Zazwyczaj są to poruszające się wypukłości. Ruchy naszego malucha w tym okresie potrafią być już bolesne, zwłaszcza za sprawą niespodziewanych przeciwnik gwałtownych i mocnych kopnięć.

Zwiększona aktywność ruchowa dziecka to jedno, ale oprócz tego pojawia się bioelektryczna aktywność kory mózgowej. Tym okresie tworzą się różne nowe połączenia na korze mózgowej pomiędzy mózgiem a poszczególnymi obwodami ciała naszego dziecka. Dzięki temu układ nerwowy jest w stanie kontrolować ruchy ciała niemowlaka oraz zarządzać pracą narządów jak i również jakimi czynnościami jak myślenie a nawet zdarza się że jej uczuciami.

Pomimo, że dziecko już jest dość dobrze rozwinięte to w 31 tygodniu ciąży słabo rozwinięte są jeszcze płuca dziecka. W przypadku porodu w 31 tygodniu ciąży płuca dziecka nie byłyby jeszcze przygotowane do samodzielnego oddychania. Dziecko potrzebuje jeszcze nawet czterech tygodni, aby być w stanie samodzielnie oddychać Poza łonem matki. W sytuacji gdyby była konieczność przedwczesnego porodu, to podawane są specjalne sterydy, które przyspieszają rozwój pęcherzyków płucnych a co za tym idzie szybciej przygotowują dziecko do wcześniejszego przyjścia na świat. Dzięki temu ryzyko problemów związanych z zaburzeniem oddychania jest znacznie ograniczone.

W 31 tygodniu ciąży 2 na większość dzieci jest już w położeniu główkowym. Oznacza to, że są one ułożone głową w dół i już oczekują porodu. Oczywiście zdarzają się sytuacje, że jeszcze dzieci są nogami w dół, ale w tym okresie ciąży jeszcze nie jest to żadnym powodem do niepokoju. Dziecko ma jeszcze bardzo dużo czasu, aby przyjąć prawidłową pozycję. W sytuacji, jeżeli dziecko jednak się nie obróci to może być wskazaniem do przeprowadzenia cesarskiego cięcia.

W 31 tygodniu ciąży można już bardzo wyraźnie zobaczyć okresy kiedy nasze dziecko jest aktywne a kiedy śpi. Dziecko potrafi już określić pory snu i ma rozwinięty porządek swojego dnia. Według wiedzy lekarzy aktywność dziecka jest związana bezpośrednio z trybem życia i aktywnością swojej mamy.

Warto jest poznać pory aktywności naszego dziecka. Dzięki temu będziemy w stanie określić, że zachowuje się w sposób nietypowy, jeżeli na przykład będzie nerwowe o innej porze niż zazwyczaj.

31 tydzień ciąży – zmiany w organizmie kobiety

31 tydzień ciąży – zmiany w organizmie kobietyJest to okres, kiedy macica wciąż podnosi się do góry i stanął klatki piersiowej. Jest to już taki okres, aby przyszła mama zaczęła przygotowywać się do porodu w każdy możliwy sposób. Zarówno jeżeli chodzi o aspekty czysto fizyczne jak i również nastawienie lub naukę. Warto jest zaopatrzyć się we wszelkie niezbędne przy dziecku akcesoria i skompletować już powoli torbę do szpitala, jaką zabierzemy w momencie kiedy rozpocznie się poród.

31 tydzień ciąży może powodować, że zaczniemy odczuwać już duże wycieki pokarmu z piersi. Powoduje to oczywiście swego rodzaju dyskomfort i warto jest zaopatrzyć się w specjalne wkładki laktacyjne. Wkładamy je do biustonosza i wchłaniają one wszelkie wycieki.

W 31 tygodniu ciąży macica ze względu na swoje rozmiary już tak się rozpycha, że nasze wewnętrzne narządy zostają ściśnięte w jamie brzusznej. W tym okresie nie jest już wskazane spożywanie obfitych posiłków. Jeżeli jemy obiad, to najlepiej jest rozłożyć go na 2 a nawet trzy mniejsze dania, ponieważ przy zbyt dużej ilości pożywienia będziemy odczuwać dyskomfort ból brzucha czy też niestrawność.

Z jednej strony ograniczenie spożywanych przez nas posiłków jest korzystne dla nas, ale z drugiej strony nasze dziecko ma bardzo duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Zdecydowanie w tym okresie czasu należy unikać takich pokarmów, które mogą prowadzić do zatwardzenia.

Wcześniej wspomniana wielkość macicy prowadzi do ucisku na płuca Co w konsekwencji powoduje problemy z oddychaniem oraz może doprowadzić do bólu przepony jak i żeber. Zdarza się, że oddech będzie skrócony.

U niektórych kobiet w tym okresie można zauważyć pogorszenie widzenia, zazwyczaj związane z pogorszeniem ostrości. Dolegliwości te powinny ustąpić zaraz po rozwiązaniu, ale jednak Jeżeli ktoś nas zaniepokoić warto to skonsultować z lekarzem.

31 tydzień ciąży. Co się dzieje

Powoli zbliża się już koniec i rozwiązanie ciąży. Zazwyczaj w 31 tygodniu ciąży dzieci ustawione są już główką do dołu. W tym okresie należy monitorować ułożenie dziecka i oczekiwać na szczęśliwe rozwiązanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here