17 tydzień ciąży

Każdego tygodnia dziecko jest coraz większe. W chwili obecnej jego waga to około 150 g i około 13 do 14 cm rozmiaru. Przeważnie w 17 tygodniu ciąży po raz pierwszy od początku gdy doszło do zapłodnienia dziecko jest większe i cięższe od swojego łożyska. Rozwój nowego życia powoduje, że jego serce bije dwukrotnie szybciej niż serce mamy. Dzisiaj się postaram się opisać jak przebiega rozwój dziecka i co się dzieje z organizmem przyszłej mamy.

17 tydzień ciąży – rozwój dziecka

17 tydzień w ciąży jest okresem kiedy serce płodu uderza od 110 do nawet 160 razy na minutę. Jest to okres, kiedy zewnętrzne narządy są już dość wykształcone. W tym okresie u dziewczynek widać już wargi sromowe a u chłopców Jądra zaczynają występować z jamy brzusznej. Proces ten zakończy się jednak dopiero pod sam koniec ciąży.

Dziecko w tym okresie ciąży potrafi już zaciskać rączki i wykorzystuje do tego kciuk, Mariusz ona dość dobrze rozwinięty zmysł zarówno dotyku jak i odruchu chwytnego. W 17 tygodniu ciąży można już zauważyć, że dziecko dość często się kciuk czy też łapie się pępowiny. Dziecku zaczynają już powoli rosnąć paznokcie.

Jeżeli chodzi o paznokcie, towar to jest zaopatrzyć się w specjalne obcążki, bo jest to jedna z pierwszych czynności jakie wykonuje się u noworodka. Musimy obciąć muł paznokcie. Jest to dość trudny dla młodych rodziców i dość precyzyjne ale do pierwszych ważniejszych sprawdzian.

Dziecko w tym okresie nadal intensywnie się rozwija, zwłaszcza jego narządy zmysłów. Dość dobrze rozwinięty już jest ucho i coraz lepiej potrafi dziecko w 17 tygodniu rozpoznawać dźwięki. Wynika to z faktu, że narząd Cortiego jest coraz lepiej rozwinięty a to on odpowiada za receptory słuchowe.

Dziecko w tym okresie życia potrafi już kontrolować oczy a co za tym idzie patrzą one na wprost, chociaż powieki są jeszcze zamknięte. W związku z tym, że w brzuchu mamy jest ciemno, narząd wzroku dziecka nie może się nauczyć oglądać świata. Z tego to powodu w pierwszym okresie po narodzinach dziecka widzi ono słabo, niewyraźnie i tylko z bliska.

Kolejnym ważnym elementem w 17 tygodniu ciąży jest początek odkładania się tak zwanej tkanki tłuszczowej brązowej. Jest ona odpowiedzialna za to, aby dziecko gwałtownie nie wychodziło się podczas porodu.

17 tydzień ciąży – zmiany w organizmie kobiety

17 tydzień to czas kiedy już jesteśmy prawie w połowie ciąży. W tym momencie macica jest już mniej więcej w połowie odległości pomiędzy kością ogonową a pępkiem. Brzuch już nabrał konkretnych kształtów i jest wyraźnie powiększony a wraz z jego powiększanie się, twój środek ciężkości przesuwa się do góry. To może powodować, że nie masz problemy z utrzymaniem równowagi oraz zdarzają się bóle pleców.

17 tydzień ciąży to również czas, kiedy nadal zauważamy intensywne wydzielanie z gruczołów na całym ciele. Spowodowane jest to znacznie większym ukrwieniem niż normalnie. Do tego można zauważyć, że ilość wydzieliny z pochwy Jest znacznie większa oraz U niektórych kobiet zdarzają się krwotoki z nosa. Spowodowane jest to tym, że zmiany hormonalne i większa objętość krwi atakują nie przygotowane do tego naczynka krwionośne i mogą pojawić się pęknięcia i pajączki. Zmiany również można zauważyć na dziąsłach, krwawienie podczas mycia zębów.

Objawy te, po mimo że są dość uciążliwe, mogą trwać nawet do dnia porodu. Z tego też powodu należy się do nich przyzwyczaić i nauczyć się z nimi żyć każdego dnia. W zachowaniu dobrego samopoczucia pomocne mogą być częstsze prysznice czy też korzystanie z dobrej jakości wkładek higienicznych. Odpoczywaj tak długo jak tylko jesteś w stanie.

17 tydzień ciąży to taki okres kiedy ruchy dziecka zaczynają być jeszcze bardziej wyraźne i do tego przestałem być szarpany a stają się znacznie bardziej płynne. Jest to okres, kiedy już właściwie wszystkie mamy odczuwają ruchy dziecka, jednak w przypadku kobiet dla których jest to pierwsza ciąża, mogę wystąpić problemy ze zidentyfikowanie tego zjawiska.

17 tydzień ciąży wynik Co się wtedy dzieje

17 tydzień ciąży jest to okres początku drugiego trymestru. U wielu kobiet w tym czasie powraca ochota na współżycie z mężem. W przypadku wielu kobiet można usłyszeć opinię, że ich libido jest nawet znacznie większe, niż było wcześniej przed ciążą. Oczywiście może się zdarzyć tak, że nie będziesz miała ochoty na współżycie i jest to również normalne i naturalne. Jeżeli tak się zdarzy, to nie rób nic na siłę i wbrew sobie, to twój Komfort w tym okresie jest najważniejszy a do budowania i podtrzymania relacji z partnerem można zastosować inne rozwiązania.

Podczas współżycia możecie mieć obawy o bezpieczeństwo naszego dziecka. Wielu młodych rodziców Zwłaszcza jeżeli jest to ich pierwsza ciąża pyta się lekarza o możliwość współżycia. Ogólnie jest zasada taka że jeśli ciąża rozwija się prawidłowo to lekarz nie będzie szukał na siłę żadnych przeciwwskazań do współżycia. Musimy pamiętać, że dziecko w brzuchu mamy chronione jest na kilka sposobów. Jeden ze sposobów ochrony jest to płyn owodniowy w macicy a drugim jest czop śluzowy zamykający w macicy. Te zabezpieczenia wystarczą, aby dziecku nic się nie stało.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here