W 11 tygodniu ciąży, czyli jest to już 9 tygodni licząc od zapłodnienia, płód potrafi ważyć już nawet 7 gramów. Długość ciemieniowo siedzeniowa, która jest mierzona od szczytu czaszki do najniższego punktu miednicy w tym okresie osiąga nawet 45 mm. Miara pobierana jest w ten sposób, ponieważ dziecko często ma podkurczone nogi. Taka sytuacja uniemożliwia dokładny pomiar długości całego ciała, stąd przyjęto metodę CRL. Okres ten jest czasem nieustannego rozwoju dziecka. Z tym czasie jeżeli spojrzymy na płód przez USG, to zauważymy, że głowa jest niemalże tak duża jak reszta ciała.

11 tydzień ciąży, to czas kiedy w głowie naszego dziecka Powstają gwałtownie bardzo duże ilości neuronów. W tym czasie tworzona jest tkanka mózgowa oraz równocześnie z nią rozwijają się narządy zmysłów.

Jest to czas, kiedy kończy się tak zwany okres zarodkowy i rozpoczyna się okres płodowy. W jedenastym miesiącu ciąży narządy oraz układy są już wstępnie wytworzone. W tym okresie dziecko już zaczyna kopać i poruszać się, ze względu na jego niewielki rozmiar Te ruchy są dla przyszłych mam niewyczuwalne.

Dziecko w 11 tygodniu zaburzony jeszcze proporcje, tak jak głowa jest prawie równa wreszcie ciała, tak wątroba zajmuje zdecydowaną większość i jamy brzusznej. Warto zauważyć, że już w tym momencie wątroba rozpoczyna swoje zadania. Z narządów wewnętrznych jeszcze trzeba zauważyć, że trzustka rozpoczyna swoją funkcję a serce już bardzo przypomina serce noworodka I co niezmiernie ważne, jest już ono w pełni sprawne.

Innym ważnym elementem 11 tygodnia ciąży jest to, że kciuk odseparowanie się od reszty palców, również w tym okresie powstają struny głosowe. 11 tydzień to też czas kiedy można zauważyć początki uformowanej małżowiny usznej oraz jest to czas, kiedy dziecko zamyka oczy.

W okresie 11 tygodnia zauważamy rozpoczęcie procesu kształtowania się zewnętrznych narządów płciowych oraz pierwszy zwapnienie chrząstek oraz można zauważyć zaczątki wszystkich zębów mlecznych.

11 co się dzieje z przyszłą mamą

Okres ciąży, to oczywiście nie tylko zmiany u dziecka, ale również zmiany u przyszłej mamy. W 11 tygodniu ciąży można zauważyć że zwiększa się natężenie dawania moczu. Zwiększone oddawanie moczu powoduje ucisk pęcherza moczowego. Nie należy jednak z tym walczyć i absolutnie pod żadnym pozorem nie można ograniczać spożywania płynów. Zdecydowanie warto unikać jest płynów z kofeiną takich jak Kawa czy herbata, takie płyny zwiększają produkcję moczu.

Zachodzące w organizmie zmiany hormonalne mogą powodować, że mamy podwyższoną temperaturę ciała. Skóra może również nam czasami pękać, swędzieć lub być bardziej sucha niż zwykle. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów 11 tygodnia jest Linea Negra czyli Kresa czarna. Jest to charakterystyczna dla ciąży linia wzdłuż brzucha. Innym charakterystycznym czynnikiem jest to, że ciemnieją brodawki sutkowe oraz różne pieprzyki jakie mamy na ciele.

Zwiększony poziom hormonu u niektórych kobiet powoduje zwiększenie produkcji śliny, co może prowadzić do dyskomfortu.

W 11 tygodniu ciąży już możemy zobaczyć, że nasze włosy i paznokcie zaczynają zdecydowanie szybciej rosnąć. Jednak jest również jak to często bywa Druga strona medalu i włosy pomimo że rosną szybciej, to również o wiele szybciej wypadają.

W związku z różnymi zawirowania mi, wymiotami może dojść do zmniejszenia naszego apetytu a to może doprowadzić nawet do omdleń. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja ponieważ podczas omdlenia wracając się możemy uszkodzić sobie głowę. Warto o tym pamiętać i jeżeli zauważymy zawroty głowy, to zdecydowanie wskazane jest usiąść i odpocząć.

Jeżeli chodzi o dietę w 11 tygodniu ciąży, to wskazane jest regularne odżywianie się, ale niewielkimi posiłkami. Taki sposób jedzenia ułatwi nam utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi. Nawyk jedzenia często niewielkich porcji warto jest wprowadzić do swojego życia na stałe, już nawet po okresie ciąży.

11 tydzień ciąży to również czas gdy możesz odczuwać wzdęcia, uczucie pełnego brzucha czy też charakterystyczne dla tego okresu migreny. Nasze dziecko jest w tym okresie bardzo małe, ale jego wpływ na nasz organizm jest już bardzo duży.

11 tydzień ciąży to również czas kiedy zachodzą zmiany w piersiach. Bardzo często w tym okresie są one bardzo czułe na dotyk, często wręcz odczuwamy ból. Warto o tym uprzedzić swojego partnera, że pomimo że piersi są większe to wcale nie oznacza, że mają ochotę na zabawę. Często jest sytuacja wręcz odwrotna i wiele kobiet w tym okresie ciąży, skarży się na bardzo duży spadek libido.

Podsumowanie 11 tydzień ciąży

Pomimo, że nasze dziecko w 11 tygodniu ciąży jest jeszcze dość małe, to jego wpływ na nasz organizm jest już bardzo duży. Oprócz tego, że odczuwamy tego skutki, to również warto wiedzieć, że nasz maluch zaczął już bardzo intensywnie się rozwijać. Część jego narządów wewnętrznych już rozpoczęła swoje funkcje lub jest do nich gotowa a mózg produkuje 15 milionów neuronów na godzinę. Tym okresie rozpoczyna również się tworzenie oczu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here