16 tydzień ciąży

16 tydzień to okres kiedy dziecko wciąż szybko się rozwija. Niebawem osiągnie rozmiar około 5 centymetrów. Jeżeli spojrzymy na dziecko przez USG to dominującym obrazem będzie głowa, jest ona praktycznie takiej samej wielkości jak reszta ciała.

Ten czas u dziecka to bardzo intensywny rozwój mózgu. Powstaje nawet do 15 milionów neuronów w przeciągu jednej gazony. W tym momencie powstają tkanki mózgu, które odpowiadają za narządy zmysłów.

Rozwój dziecka

W tym okresie mamy do czynienia już z płodem, zakończył się dla dziecka okres zarodkowy. W 16 tygodniu ciąży wszystkie narządy są już wstępnie wytworzone, teraz nadchodzi czas rozwoju. W tym momencie dziecko zaczyna się już poruszać, ale oczywiście ze względu na jego niewielki rozmiary przyszła mama nie jest w stanie wyczuć tych ruchów.

W tym okresie u dziecka wątroba rozpoczyna bardzo ważny etap, zaczyna produkować krew. Wraz z rozwojem funkcję te przejmie szpik i będzie już produkował krew do końca życia. W tym okresie zaczyna również trzustka wydziale insulinę a serce jest w pełni sprawne i przypomina swoim wyglądem już serce noworodka. Pod koniec 16 tgodnia odseparowany od reszty palców kciuk zaczyna brać udział w zamykaniu rączki w piąstkę.

W tym momencie życia dziecko potrafi już wystawiać język, kształtują się jego struny głosowe. Całe ciało oprócz języka jest wrażliwe na dotyk. Zamykają się powieki, które będą zamknięte do 27 tygodnia, kiedy to gałki oczne są już całkowicie rozwinięte.

W 16 tygodniu rozpoczyna się również okres wapnienia, proces ten będzie trwał bardzo długo i zakończy się po okresie dojrzewania. W tym momencie również można zauważyć, że powstają zaczątki wszystkich zębów mlecznych.

16 tydzień to również czas, kiedy zaczynają się kształtować narządy płciowe. Na tym etapie jest jeszcze zbyt wcześnie, aby określić płeć dziecka.

Przebieg ciąży

Ciąża daje różne objawy, jednym z takich objawów w okolicach 16 tygodnia jest częste oddawanie moczy. Spowodowane jest to tym, że macica się powiększa i powoduje uciskanie na pęcherz moczowy. Może wydawać się naturalnym sposobem zmniejszenie ilości przyjmowanych płynów, ale to jest bardzo duży błąd i nie powinno się tego absolutnie robić. Bardzo łatwo doprowadzić do odwodnienia organizmu. Warto unikać napojów z kofeiną takich jak kawa czy herbata ponieważ powodują one większą produkcję moczu.

Zachodzące w organizmie zmiany hormonalne mogą powodować, że będziemy odczuwać zwiększoną ciepłotę naszego ciała. Oprócz tego, że nasza skóra będzie cieplejsza to zmiany hormonalne mogą doprowadzić do tego, że będzie ona o wiele bardziej sucha, możemy odczuwać również nieprzyjemne swędzenie i pieczenie na skórze.

16 tydzień ciąży to również okres, kiedy na brzuchu kobiety może pojawić się ciemna linia biegnąca wzdłuż brzucha. Jest to bardzo charakterystyczny objaw ciąży. Kolejną charakterystyczną zmianą zachodzącą w tym okresie będzie powiększanie się i ciemnienie brodawek.

Do nieprzyjemnych dolegliwości na które skarżą się kobiety w ciąży jest nadmierne ślinienie. Występuje ono na skutek zwiększonego poziomu hormonu beta-hCG, które może prowadzić do dyskomfortu czy nawet nieprzyjemnego zapachu z ust. Jednym ze sposobów na walkę z tą przypadłością może okazać się częstsze mycie zębów. Z drugiej strony w okresie ciąży dziąsła są tkliwe oraz mogą krwawić.

16 tydzień ciąży to czas kiedy kobieta może zauważyć, że jej włosy i paznokcie rosną szybciej. Jednak również szybciej ona wypadają. W ciąży włosy są bardzo gęste, ale niestety wypadną po rozwiązaniu.

Warto zapamiętać, że w skutek wymiotów o obniżonego apetytu może dochodzić do zasłabnięć i omdleń. Zwłaszcza omdlenia mogą być niebezpieczne, dla przyszłej mamy, ponieważ podczas wywracania się można uderzyć głową w kant stołu lub inny ostry przedmiot.

Jeżeli tylko poczujemy się źle, to pierwsze co należy zrobić, to usiąść i się zrelaksować. Taka chwila odpoczynku pozwoli nam na dojście do siebie.

Warto w ciąży regularnie się odżywiać, dzięki temu cały czas dostarczamy do naszego organizmu potrzebne składniki odżywcze, co ograniczy ryzyko cukrzycy ciążowej. Warto jest taki nawyk regularnego jedzenia w małych ilościach zachować również na późniejszy okres, kiedy już po porodzie będziemy karmić dziecko.

Podsumowanie

Okres 16 tygodnia ciąży to już czas, kiedy nasze dziecko dość dobrze rozwinęło niektóre narządy wewnętrzne, część z tych narządów już podjęła swoje czynności a część jest już na to gotowa. Obecnie nasz paluszek rośnie w swoim tempie. Najważniejszy w tym okresie jest rozwój mózgu.

Teraz nie pozostaje nam już nic innego jak odbywać regularne badania i sprawdzać jak rozwija się nasze dziecko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here