Własny warsztat samochodowy

Zastanawiasz się jakiego sprzętu potrzebujesz do swojego warsztatu samochodowego? Nie da się ukryć, że nie jest to prosta decyzja, ponieważ sprzęt, w który warsztat będzie wyposażony, powinien być uzależniony od prac, jakie zamierzasz w nim wykonywać. Zastanów się również czy Twoja praca w warsztacie samochodowym będzie miała charakter amatorski, profesjonalny czy może półprofesjonalny. Przeczytaj nasz tekst, a dowiesz się, w co się zaopatrzyć oraz poznasz kilka wskazówek, które pomogą Ci z urządzeniem warsztatu samochodowego.

Podnośnik samochodowy – bez tego się nie obędzie!

Podnośnik samochodowy jest doceniany przez każdego mechanika. Pamiętaj, aby postawić na podnośnik, który będzie dobry jakościowo, w tym przypadku nie warto oszczędzać. Awarie podnośników mogą skończyć się poważnym uszkodzeniem zdrowia, a nawet i śmiercią. Podnośniki, jakie wyróżniamy to:

Wybór konkretnego podnośnika powinien być uzależniony od częstotliwości oraz miejsca, w którym się z niego korzysta. Ciężar samochodu również powinien mieć wpływ na tę decyzję.

Pamiętaj o odpowiednim ubraniu roboczym

Po pierwsze koniecznie musisz zaopatrzyć się w odpowiednie rękawiczki robocze. Chronią one Twoje dłonie przed wszelkimi odciskami, porysowaniami czy innymi uszkodzeniami mechanicznymi, ale i niebezpieczną dla skóry chemią. Przykładowo wymiana w silniku spalinowym oleju mogłaby poparzyć Twoje dłonie, jednak dzięki ochronnym rękawiczkom pozostaną one w nienaruszonym stanie. Wybieraj rękawiczki, które są wykonane ze świńskiej skóry licowej, powlekane gumą, akrylowe, lateksowe bądź z nitrylu. Kolejnym niezbędnym do ochrony elementem odzieży roboczej jest obuwie. Chroni ono Twoje stopy i kostki przed ciężkimi przedmiotami, które mogą wypaść z rąk. Robocze obuwie ochroni Cię również przed chemią warsztatową. Wybieraj obuwie robocze zgodnie ze środowiskiem, w jakim pracujesz. Jeżeli pracujesz w suchym pomieszczeniu i nie jesteś narażony na szkodliwą chemię, wybierz buty z dużą oddychalnością. Pracując w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach, wybierz buty z metalowym noskiem i grubą warstwą mocnego materiału. Spodnie robocze również są koniecznym elementem całego ubrania do warsztatu. Chronią Twoje nogi przed chemią, niesprzyjającymi warunkami pracy oraz wszelkiego rodzaju zadrapaniami czy oparzeniami. Ponadto odpowiednie spodnie do warsztatu samochodowego powinny posiadać wiele kieszeni, w których można trzymać potrzebne klucze, narzędzia czy śrubki.

Zestawy narzędzi, które potrzebujesz

  1. Zestaw kluczy nasadowych

Są to niezbędne przyrządy do każdego warsztatu samochodowego. Przy ich doborze należy pamiętać o dobrej grzechotce, która ułatwi korzystanie z nasadek. Wybieraj te o małym skoku roboczym.

  1. Zestaw kluczy płaskich

Klucze płaskie w wielu rozmiarach są podstawowym wyposażeniem warsztatu. Im więcej kluczy w zestawie tym lepiej, pamiętaj też o tym, że klucze powinny być jakościowe.

  1. Zestaw śrubokrętów

Najlepsze śrubokręty są wykonywane ze stali chromowo-wanadiwej oraz molibdenowo-wanadowej.

  1. Zestaw szczypiec

Wyróżniamy szczypce: okrągłe, płaskie, tnące, długie, bociany wygięte, uniwersalne oraz precyzyjne. Jako że każde z nich jest przeznaczone do nieco innej pracy, warto zakupić cały zestaw i mieć w czym przebierać.

  1. Zestaw kluczy imbusowych

Na rynku są klucze imbusowe krótkie, długie, z kulką oraz bez niej. Najlepiej zakupić klucze, które będą wykonane z twardego materiału, jakim jest na przykład stal stopowa S2.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here