Różowa tapeta – królewski element wystroju wnętrz

0
542

Kolor różowy to barwa, która posiada fascynującą i bogatą historię. Pomimo tego, że współcześnie bardzo często kolor ten kojarzony jest z kobiecością, różowe tapety stanął się idealnym dopełnieniem wystroju każdego domu. Charakterystyka tego dodatku sprawia, że w łatwy sposób pozwala całkowicie odmienić charakter pomieszczeń i nadać im indywidualnego wyrazu. Z pewnością więc różowa tapeta stanie się idealnym rozwiązaniem pozwalającym wyrazić siebie poprzez aranżację własnego mieszkania. Poniższy artykuł w bardzo szeroki i kompleksowy sposób porusza tematykę tapet ściennych wykonanych z dominującą różową barwą. Z pewnością dla wielu osób zaskoczeniem będzie to jak uniwersalny i intrygujący jest różowy kolor.

Ewolucja postrzegania różu na przestrzeni wieków

Pierwsze skojarzenie z różem przywodzi na myśl delikatność, subtelność i wdzięk. W dawnych wiekach jednak wspomniana barwa uważana była powszechnie za kolor stanowiący symbol i odzwierciedlenie męskich cech. Przyczyna tego stanu rzeczy miała swoje źródło w tym, że kolor różowy stanowi bardziej stonowaną wersję barwy czerwonej, a więc tej, która stała się atrybutem królów. Wytwarzanie koloru różowego w dawnych wiekach było rzeczą niezwykle kosztowną oraz pracochłonną, dlatego na przywilej posiadania dekoracji w tym właśnie kolorze mogły pozwolić sobie jedynie najbogatsze rodziny i władcy. Tym bardziej cieszy fakt, że różowe tapety obecnie to produkt oferowany w cenach przystępnych dla każdego, a dodatkowo wciąż zachowujący swoje eleganckie i wyrafinowane cechy. Niezwykle interesujące jest to, że zmiana myślenia związana z postrzeganiem różowych tapet była spowodowana dynamicznym rozwojem oraz postępem technologicznym. Głównym czynnikiem było znaczące obniżenie kosztu otrzymywania różowego koloru, przez co stał się popularny i szeroko dostępny. Od tamtych wczasów zapoczątkowano modę na wytwarzanie ubranek dla dzieci oraz kobiet, które się nimi opiekowały w różnych odcieniach różu. Spowodowało to szybko zmianę społecznego postrzegania różu. Pamiętać należy jednak, że trend z czasem się odmienił i współcześnie barwa różowa staje się neutralna i chętnie sięgają po nią różne osoby. Różowe tapety okażą się więc świetnym wyborem dla osób poszukujących stylowych dodatków aranżacji wnętrz.

Dlaczego warto ubogacić wystrój swojego domu o różowe tapety?

Tapety towarzyszą ludzkości jako element wystroju wnętrz już od około 500 lat. Stopniowo budowały swoją popularność, jednak to tapeta różowa uważana była za symbol bogactwa i statusu społecznego. Jednym z przełomowych momentów w kontekście silnej popularyzacji tapet w Europie było nawiązanie wzajemnych stosunków handlowych pomiędzy starym kontynentem a Chinami. Przełożyło się to w konsekwencji na zauważalny spadek cen tapet oraz co za tym idzie zwiększenie na nie popytu. Produkcja różnych tapet oraz produktów występujących w innych barwach przechodziła na przestrzeni czasu wiele przemian związanych z dostępem nowych technologii, a także surowców. Bezapelacyjnie jednak upowszechnienie się druku maszynowego oraz jego szerokie wykorzystanie w najlepszych manufakturach Zachodniej Europy zaowocowało naprawdę częstym spotykaniem eleganckich różowych tapet. Przedstawiona powyżej historia w jasny sposób pokazuje, że losy tapet oraz koloru różowego splatany się wielokrotnie i wpływały na siebie. Różowe tapety są więc dzisiaj nieszablonową propozycją dla wszystkich osób ceniących wysoki styl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here