Rozdrabniarka do gałęzi, czyli sposób na prace ogrodowe

0
3103

Wśród narzędzi do pielęgnacji ogrodu coraz częściej pojawia się rozdrabniarka do gałęzi. Dzięki niej w szybki i łatwy sposób zlikwidujemy drewniane pędy bylin oraz cieńsze gałęzie po cięciu krzewów oraz drzew. Dzięki zmieleniu, części roślin zajmują znacznie mniej miejsca i mogą ulec szybszemu kompostowaniu. Jaką zatem rozdrabniarkę warto kupić?

Praktyczne działanie rozdrabniarki

Każdy posiadasz ogrodu boryka się niejednokrotnie z resztkami roślinnymi, znacznie trudniej rozwiązać problem twardych, zdrewniałych części roślin, niż tych, które łatwo się rozkładają i możemy przeznaczyć je na kompost.

Niegdyś wszystkie ogrodowe odpady ulegały spalaniu, jednak nie było to ekologiczne rozwiązanie – nieprzyjemny dym unosił się nad okolicą, a szkodliwe substancje przedostawały się do atmosfery, co działało niekorzystnie także na ludzi przebywających w pobliżu.

W dzisiejszych czasach takie rozwiązania stosowane są tylko w przypadku, gdy rośliny są zarażone chorobami bakteryjnymi, wirusowymi lub grzybowymi. Takie rośliny należy zlikwidować jak najszybciej, najlepiej od razu po ścięciu, choć palenie nie jest jedynym rozwiązaniem.

Jeśli chodzi o zdrewniałe pędy bylin, krzewów i drzew możemy ponownie je wykorzystać, jeśli nie posiadają żadnych objawów chorobowych. W tym celu najlepiej posiekać je za pomocą rozdrabniarki do gałęzi.

W jaki sposób działa rozdrabniarka? Wszystkie fragmenty świeżych pędów, a także gałęzi średniej grubości zostają dokładnie przez nią rozdrobnione. W ten sposób powstają wióry, które możemy wykorzystać zamiast kory – produktu coraz to droższego, w tym sezonie szczególnie. Co więcej, otrzymane wióry mogą posłużyć jako materiał do ściółkowania gleby pod roślinami, co ochroni podłoże przed nadmiernym przesychaniem i zachwaszczaniem, natomiast zimą przed głębokim przemarznięciem.

Resztki, które otrzymujemy po rozdrobnieniu możemy również dodać do kompostownika, gdzie rozluźnią one strukturę pryzmy. Wióry charakteryzują się małym rozmiarem, dzięki czemu bardzo szybko się rozkładają, dostarczający tym samym dobrego kompostu z dużym udziałem próchnicy.

Dodatkowo możemy wykorzystać rozdrobnione gałęzie do wysypania ścieżki w ogrodzie lub na działce oraz na ogrodowym placu zabaw dla dzieci, dzięki czemu ściółka ochroni nasze maluchy przed bolesnym stłuczeniem.

Jak zbudowana jest rozdrabniarka do gałęzi?

Obecnie znajdziemy wiele modeli rozdrabniarek, większość z nich jest zbudowana w taki sam sposób. Pod obudową rozdrabniarki znajduje się urządzenie, które tnie na zasadzie wolno obracającego się walca tnącego lub noża ślimakowego. Niegdyś były to wirujące noże, jednak niosło to za sobą zbyt duże niebezpieczeństwo i w dodatku rozdrabniarki pracowały bardzo głośno. Nowoczesne modele pracują cicho, posiadają mechanizm samoczynnego wciągania fragmentów roślin do wnętrza maszyny, przez co są o wiele bezpieczniejsze od swoich poprzedników.

Jaką rozdrabniarkę kupić?

Przy wyborze warto kierować się następującymi radami:

  • Jeśli nasz ogród nie jest zbyt dużych rozmiarów najlepszym wyborem będzie elektryczna rozdrabniarka do gałęzi, ich moc mieści się w granicy od 1200 a 2500 W, urządzenia te rozdrobnią gałęzie do maksymalnej średnicy 4 centymetrów.
  • W przypadku, gdy nasz ogród jest dużych rozmiarów lub posiadamy co roku wiele gałęzi po cięciu drzew oraz krzewów lepszą decyzją będzie zakup spalinowej rozdrabniarki gałęzi. Tego typu urządzenia są zasilane czterosuwowym silnikiem benzynowym, który charakteryzuje się mocą od 4 do 8 KM. Są głośniejsze od rozdrabniarek elektrycznych, poradzą sobie jednak z większą średnicą gałęzi – od 6 do 7 centymetrów.
  • Jeśli jednak mamy znacznie wyższe wymagania możemy zdecydować się na profesjonalną rozdrabniarkę do gałęzi, które charakteryzują się dosyć duża mocą, przez co poradzą sobie z gałęziami o średnicy nawet 20 centymetrów. Tego typu urządzenia wykorzystywane są najczęściej przez większość firm, które zajmują się pielęgnacją zieleni miejskiej.

Jeśli używamy rozdrabniarki do gałęzi pamiętajmy, by zachować wszelkie środki ostrożności i bezpieczeństwa. Dobrze, jeśli założymy okulary ochronne, rękawice, oraz dobrze dopasowane rękawy od koszuli lub bluzy. W przypadku, gdy zajmujemy się cięciem dosyć krótkich gałęzi możemy zakupić dodatkowo drążek do popychania ciętego materiału.

Gdy zamierzamy dopiero rozpocząć naszą przygodę z rozdrabniarkami do gałęzi, zdecydujmy się na ten model, który posiada cichy, zębatkowy mechanizm rozdrabniający, dzięki czemu zapewnimy sobie bezpieczeństwo, dzięki bezodrzutowemu cięciu gałęzi.

Pamiętajmy, że gałęzie należy wkładać powoli, a także odczekać chwilę do momentu, w którym zostaną całkowicie rozdrobnione. Może zdarzyć się, że dojdzie do zablokowania mechanizmu tnącego, w tym przypadku należy natychmiastowo odłączyć urządzenie od zasilania i usunąć usterkę.

Rozdrabniacze do gałęzi to nie jest kosztowna inwestycja. W przypadku najbardziej podstawowego modelu, charakteryzującego się słabymi parametrami czeka nas wydatek rzędu 300 złotych, jednak gdy nasze wymagania są znacznie wyższe i oczekujemy solidnego urządzenia o mocniejszych parametrach musimy wydać około 800 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here