tabliczki na odpady

Jednym z największych wyzwań w każdym obiekcie jest zachowanie porządku i często w tym celu tworzy się całe skomplikowane systemy i struktury. Tymczasem u podstaw zawsze leży bardzo prosta rzecz – czytelna informacja. I chyba nigdzie nie jest to lepiej widoczne niż w segregacji odpadów.

Czytelny podział dzięki tabliczkom

Żeby w ogóle mówić o tym, że segregacja odpadów przynosi jakiekolwiek rezultaty, trzeba najpierw dać faktyczną możliwość prowadzenia segregacji. W tym kontekście często wymienia się kolorowe worki na śmieci czy oddzielne pojemniki na odpady. I one są ważne, ale wbrew pozorom jest coś jeszcze ważniejszego: tablica segregacja śmieci. Niewielkie tabliczki – kolorowe i z bardzo prostymi opisami – są zdecydowanie skuteczniejsze niż stosowanie na przykład kolorowych pokryw na pojemniki, jeśli chodzi o zarządzania segregacją. Tego rodzaju tabliczki mogą być wykonane jako tablice montowane na taśmę dwustronną, ale też jako naklejki – oba warianty są dostępne na stronie dla-przemyslu.pl – co pozwala na dobranie właściwej formy.

Dlaczego trzeba zacząć od tabliczek?

Jako główną przeszkodę w segregacji wymienia się często brak czytelnego systemu zbierania odpadów. Oczywiście problem dotyczy też klasyfikacji poszczególnych odpadów, ale tak naprawdę więcej zamieszania wprowadza niejednolite oznaczenie pojemników. Naklejka czy odpowiednia tabliczka odpady dawniej były normą, ale później straciły na znaczeniu na rzecz podobno bardziej estetycznych rozwiązań, czyli wspomnianych już kolorowych worków czy pokryw do pojemników. Estetyka to rzecz gustu, więc można ją zostawić na boku, natomiast nie ulega wątpliwości, że jednak uzupełnienie koloru prostym i zrozumiałym podpisem, będzie w tym przypadku zdecydowanie ułatwiało orientację – tablice segregacja odpadów właśnie z tego korzystają.

To ważne, ponieważ tego rodzaju tabliczki stosuje się w przestrzeniach wspólnych firm, sklepów czy szkół, a nie wszyscy prowadzą segregację w domach, więc same kody kolorystyczne są w gruncie rzeczy znacznie mniej oczywiste, niż się to często wydaje.

Ale żeby tabliczka też była estetyczna!

Skoro tabliczki i naklejki dotyczą zbierania odpadów w przestrzeniach współdzielonych, to nie można jednak zupełnie kwestii estetycznych pominąć. W tym przypadku są one może drugorzędne, ale na przykład możliwość zmycia zabrudzeń z takiej tabliczki już będzie miała kardynalne znaczenie, dlatego przy wyborze tabliczek i naklejek warto wydać kilka złotych więcej i kupić takie, które przez wiele lat będą mogły być eksponowane bez ryzyka, że same zaczną wyglądać jak odpady.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here