Kim jest radca prawny i na czym dokładnie polega jego praca

Warto przede wszystkim wiedzieć, że radca prawny zaliczany jest do najmłodszych zawodów w Polsce. Osoba pracująca w omawianym zawodzie może reprezentować swoich klientów w sprawach majątkowych, rodzinnych czy ubezpieczeniowych. Czym jednak dokładnie zajmuje się radca prawny?

Co wchodzi w zakres obowiązków radcy prawnego?

Radcy prawni mogą udzielać pomocy nie tylko osobom fizycznym, ale również prawnym czy spółkom. Zakres ich obowiązków będzie jednak różnił się w zależności od tego, jakie oczekiwania mają klienci. Radca prawny może bowiem obejmować takie dziedziny prawne, jak prawo spadkowe, rodzinne, podatkowe, cywilne czy administracyjne.

Ponadto osoby pracujące w omawianym zawodzie mogą bez żadnego problemu pomagać w obsłudze przedsiębiorstw. Z kolei w przypadku osób fizycznych konsultacje radców prawnych bedą dotyczyły dziedziczenia majątku, spraw alimentacyjnych czy kwestii związanych z władzą rodzicielską.

Kto dokładnie może zostać radcą prawnym?

Radcą prawnym może został praktycznie każda osoba, które osiągnęła tytuł magistra studiów prawniczych, a także ma pełną zdolność do czynności prawnych. Ponadto osoba planująca pracę w omawianym zawodzie musi odbyć aplikację radcowską w kraju, a następnie złożyć egzamin radcowski.

W przypadku pomyślnego zdania egzaminu można wykonywać zawód radcy prawnego. Wcześniej konieczny jest wpis na listę radców prawnych, a także złożenie ślubowania. Oczywiście radca prawny jest zobowiązany do zachowania w tajemnicy praktycznie wszystkich informacji, które zostały uzyskane od klientów.

Jakimi cechami powinien wyróżniać się dobry radca prawny?

Osoba pracująca w omawianym zawodzie zajmuje się na co dzień bardzo ważnymi kwestiami życia publicznego. Klient, który chciałby zaczerpnąć fachowej pomocy prawnej musi mieć całkowitą pewność, że może obdarzyć radcę prawnego zaufaniem. Powierza mu bowiem nie tylko i wyłącznie swoje kłopoty, ale również problemy.

Radca prawny musi zatem mieć właściwe kompetencje. Powinien także być sumienny, rzetelny i dyskretny. Radca prawny jest zawodem, gdzie konieczne jest poświęcenie czasu, a także wiedzy drugiemu człowiekowi. Bardzo często istotne znaczenie odgrywa wsparcie. Osoba planująca pracę w omawianym zawodzie musi być zarówno specjalistą, jak i mieć odpowiednie podejście do drugiego człowieka.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here