Jak upiec biszkopt na tort

Pieczenie ciast bywa trudną sztuką, a pieczenie tortów to już niejako wyższa szkoła jazdy. Wiele pań domu zadaje sobie jednak pytanie, co jeśli chodzi o biszkopt? Niby jest to podstawowa forma wypieku, a jednak obejmuje torty. Puszysty biszkopt to marzenie, zaś dobrze wyrośnięty biszkopt to sztuka. Jak upiec biszkopt na tort? Co będzie potrzebne do pieczenia biszkoptu? Czy sprawdzą się tu tortownice lub formy do tortów? Jak upiec biszkopt idealny?

Biszkopt jasny czyli różne biszkopty

Jako podstawa, biszkopt nadaje się zarówno na finezyjne torty, jak i zwykłe ciasta. Równy biszkopt może być podstawą wypieków z kremem. Ale co właściwie znaczy dobry biszkopt? Przede wszystkim jest on zwarty oraz posiada jasnobeżowy kolor.

Prócz tradycyjnego biszkoptu, możemy znaleźć też inne jego rodzaje tj. angel food cake (delikatny, słodki wypiek, bez tłuszczu, do którego nie używa się żółtek), sponge cake (biszkopt z całych jajek) oraz biszkopt genueński zw. francuskim (biszkopt bez proszku do pieczenia).

Przygotowanie to podstawa

Aby przygotować tort, biszkopt będzie nam niezbędny. Podstawą jest tu sprzęt oraz przestrzeganie kilku zasad. Przed pieczeniem, przygotuj wszystkie elementy tj. miski, mikser, tortownice, papier do pieczenia, formy do tortów.

Pamiętaj, by wszystkie składniki na biszkopt do tortu osiągnęły temperaturę pokojową. Nagrzej wcześniej piekarnik. Odmierz właściwe proporcje składników. Przesiej suche składniki czyli mąkę przez sito. Używaj jaj świeżych. Gdy już dojdzie do połączenia składników, mieszaj ciasto szybko, ale delikatnie. Podczas pieczenia nie otwieraj piekarnika, by biszkopt nie opadł.

Jak zrobić biszkopt, aby był puszysty?

Idealny biszkopt opiera się na precyzji. Pamiętaj także, że wszystkie powierzchnie tj. blat kuchenny oraz miski muszą być idealnie czyste. Do przyrządzenia biszkoptu będziesz potrzebować niepełną szklankę mąki pszennej, 7 całych jajek, przyda się też cukier (3/4 szkl) oraz mąka ziemniaczana (1/3 szkl). Pamiętaj, aby unikać zimnych jajek – ogrzej je wcześniej do temperatury pokojowej.

Sprawdzony przepis wskazuje, aby najpierw połączyć ze sobą obie mąki. Oddziel żółtka od białek. Same białka ubij na sztywną pianę. Po ok 3 minutach możesz dodać cukier, po jednej łyżce naraz. Na końcu dodaj żółtka. Wszystko to najlepiej robić na najwyższych obrotach miksera, a gdy zmniejszysz je do minimum, dodawaj również mąki. Mieszaj je tylko do połączenia się składników. Do tortownicy włóż papier do pieczenia. Co ważne, używaj tortownicy wyłożonej papierem jedynie na dnie, bez smarowania brzegów tłuszczem. Piecz biszkopt 30min w temperaturze 170 stopni na termoobiegu. Upieczony biszkopt wyjmij po ok 10 min, a po wyjęciu biszkoptu oddziel brzegi od wewnętrznej strony formy.

Pieczenie i krojenie

O pieczeniu dowiedziałeś się już wyżej. To o czym warto pamiętać to to, aby wykorzystać dolny blat. W trakcie pieczenie nigdy nie otwieraj piekarnika, bo biszkopt może opaść!

Po upieczeniu i wyjęciu biszkoptu przychodzi czas na jego przekrojenie. Sposobów jest kilka, ale najbardziej efektywne są dwa z nich. Możesz użyć suchego patyczka czyli wykałaczek, żeby określić miejsce precyzyjnego przecięcia biszkoptu. Drugim sposobem jest dokonanie drobnych nacięć ostrym nożem na biszkopcie, a następnie umieszczenie sznurka lub nici w tym miejscu. Wystarczy ją skrzyżować i w ten sposób naciąć biszkopt.

Biszkopt wyjmuj z formy do góry nogami.

Po wykonaniu biszkoptu pozostaje ci jedynie nałożyć krem i inne składniki, do czego możesz użyć np. dekoratory do ciast.

Na koniec pozostaje ci jedynie cieszyć się idealnie przyrządzonym tortem lub ciastem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here