Już na etapie tworzenia projektu nieruchomości, planuje się jednocześnie system jej oświetlenia. Punkty świetlne są ważne nie tylko w przestrzeni domowej, ale również tej na zewnątrz. Oświetlenie podjazdu, strefy przy drzwiach wejściowych, chodnika do ogrodu czy miejsca na taras jest istotne, biorąc pod uwagę komfort codziennego funkcjonowania, ale również bezpieczeństwo. Planując system oświetlenia wokół domu, warto zwrócić uwagę również na względy ekonomiczne oraz rozwiązania, które są przyjazne środowisku. Właśnie dlatego coraz więcej osób stawia na lampy solarne. Sprawdź, jak działają i jakie wybrać, aby cieszyć się światłem w przydomowej przestrzeni.
Jak działają lampy solarne?
Nie ma wątpliwości, że oświetlenie solarne jest jednym z najbardziej ekonomicznych rozwiązań. W tym przypadku źródłem energii są promienie słońca, inwestor może więc zapomnieć o rachunkach za prąd. To opcja nie tylko oszczędzająca pieniądze, ale również taka, która jest w pełni ekologiczna i przyjazna otoczeniu. Co więcej, lampy solarne można wybierać dzisiaj wedle indywidualnych preferencji. Producenci oferują małe punkty świetlne, lampy, halogeny czy rozbudowane systemy z panelami fotowoltaicznymi. Sam zdecyduj, które wybierzesz.
Nowoczesne oświetlenie na zewnątrz
W tej standardowej wersji lampy solarne zaczynają działać po zmierzchu. Można jednak zainwestować w te z czujnikiem ruchu oraz pilotem sterowania. Wszystko po co, aby oświetlenie działało dokładnie w preferowanym czasie i o natężeniu, które jest wymagane wedle indywidualnych potrzeb.
Na jakie oświetlenie ogrodowe warto się zdecydować?
Oświetlenie w ogrodzie może pełnić kilka podstawowych funkcji. Przede wszystkim ma być praktyczne, a więc pozwalać na korzystanie z terenu zielonego wokół domu również po zachodzie słońca. Oświetlenie jest konieczne w strefie użytkowej, takiej jako podjazd do garażu, wjazd na teren posesji, furtka, ścieżka do drzwi wejściowych czy strefa przy samych drzwiach.
Oświetlenie ogrodowe może być również dekoracyjne. Najczęściej montuje się je w ogrodowych alejkach, jako element ozdobny roślinnych klombów lub przy oczkach wodnych. Lampki i kinkiety solarne często funkcjonują na elewacji nieruchomości oraz na tarasie.
Zalety oświetlenia solarnego
Podsumowując, oświetlenie solarne świetnie sprawdza się jako główne światło w przestrzeni zewnętrznej domu albo może być stosowane jako dekoracyjne uzupełnienie. Najczęściej jest to oświetlenie łatwe w montażu, w pełni bezpieczne, odporne na zewnętrzne warunki, takie jak deszcz, śnieg, mróz czy zabrudzenia. Co więcej, oświetlenie solarne nie jest drogie, podstawowe egzemplarze można nabyć już za kilka, kilkanaście złotych.
Nie ma wątpliwości, że właśnie na tego rodzaju inteligentne światło należy stawiać w ramach użytkowania własnej posesji. To rozwiązanie energooszczędne i ekologiczne, a właśnie takie są w trendach, uwzględniając sztukę nowoczesnego budownictwa i aranżacji przydomowych terenów.