Okres prowadzenia działalności gospodarczej może mieć wpływ na emeryturę, ale nie zawsze jest to jednoznaczne. Wiele czynników decyduje o tym, czy okres ten zostanie wliczony do stażu pracy i przyczyni się do wyższych świadczeń emerytalnych.
Okres prowadzenia działalności gospodarczej a emerytura – co warto wiedzieć?
Czy okres prowadzenia działalności gospodarczej zalicza się do emerytury? To pytanie nurtuje wielu przedsiębiorców, którzy chcieliby wiedzieć, jakie korzyści finansowe przysługują im po latach ciężkiej pracy. Warto więc przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu i poznać najważniejsze informacje na ten temat.
Przede wszystkim należy podkreślić, że osoby prowadzące własną firmę mają prawo do świadczeń emerytalnych tak samo jak pracownicy etatowi. Jednak sposób naliczania tych świadczeń może być nieco inny niż w przypadku tradycyjnego zatrudnienia.
W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że wysokość emerytury jest uzależniona od liczby lat przepracowanych przez ubezpieczonego oraz jego dochodu. Dlatego też ważne jest to, aby regularnie opłacać składki ZUS i dbać o swoje wpływy ze sprzedawanej usługi lub produktu.
Jeśli chodzi natomiast o kwestię uwzględniania okresów prowadzenia działalności gospodarczej przy ustalaniu prawa do emerytury – tutaj również istnieją pewne różnice względem standardowego trybu rozliczeniowego dla pracowników etatowych czy samozatrudnionych bez firmy.
Otóż jeśli przedsiębiorca posiada jednoosobową działalność gospodarczą, to okres prowadzenia takiej firmy jest zaliczany do stażu pracy. Oznacza to, że każdy rok spędzony na rynku jako przedsiębiorca przyczynia się do wydłużenia czasu składania wniosku o emeryturę.
W przypadku firm wieloosobowych sytuacja może być nieco bardziej skomplikowana – tutaj bowiem decydujące znaczenie ma forma prawna danej jednostki oraz sposób opłacania ubezpieczeń społecznych przez jej pracowników i właścicieli.
Jeśli jednak mamy już pewność co do tego, jakie lata naszej aktywności zawodowej zostaną uwzględnione przy naliczeniu świadczenia emerytalnego – warto pamiętać również o tym, aby dokonać odpowiedniego rozliczenia podatkowego w momencie przejścia na „emerytury”.
Tutaj ważne są dwa aspekty: po pierwsze należy zadbać o regularną płatność wszelkich podatków od dochodu uzyskanego ze sprzedawanych usług lub produktów (włącznie z VAT-em), a po drugie trzeba mieć świadomość faktu, że osoby pobierające renty czy emerytury muszą odprowadzać specjalny rodzaj daniny zwanej PIT-11.
Podsumowując więc powyżej omawiane zagadnienia można stwierdzić jednoznacznie: okres prowadzenia działalności gospodarczej zalicza się do emerytury, ale pod pewnymi warunkami. Warto więc dokładnie poznać swoje prawa i obowiązki w tym zakresie oraz skonsultować ewentualne wątpliwości ze specjalistą od rachunkowości lub doradcą finansowym.
Dzięki temu będziemy mieli pełną kontrolę nad naszym budżetem na starość i unikniemy niepotrzebnych kłopotów związanych np. z niewłaściwymi rozliczeniami czy brakiem świadomości co do tego, jakie korzyści przysługują nam jako przedsiębiorcom po latach ciężkiej pracy na własny rachunek.
Pytania i odpowiedzi
Pytanie: Czy okres prowadzenia działalności gospodarczej zalicza się do emerytury?
Odpowiedź: Tak, okres prowadzenia działalności gospodarczej może być uwzględniony przy ustalaniu prawa do emerytury. Wymagane są jednak spełnienie odpowiednich warunków i składanie wymaganych dokumentów potwierdzających ten czas pracy.
Konkluzja
Nie, okres prowadzenia działalności gospodarczej nie zalicza się automatycznie do emerytury. Ostateczna decyzja o przyznaniu emerytury jest podejmowana przez odpowiedni organ w oparciu o wiek i wysokość osiągniętego wynagrodzenia lub dochodu.
Wezwanie do działania:
Prosimy o skontaktowanie się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w celu uzyskania informacji na temat tego, czy okres prowadzenia działalności gospodarczej jest uwzględniany przy ustalaniu emerytury.