Cegły dekoracyjne ze starych kamienic z lat 1800- 1900. Odmień swoje wnętrze i nadaj mu styl!

Cegły dekoracyjne pozyskiwane z oryginalnych XIX wiecznych kamienic są obecnie bardzo ciekawym i szybko rozwijającym się trendem. Oprócz swych walorów użytkowych i estetycznych posiadają wiele innych korzyści. Na rynku możemy również spotkać firmy i manufaktury, które takie cegły odzyskują i przetwarzają do ponownego użycia. Wiele osób poszukując oryginalnych i jakościowych rozwiązań, chętnie wykorzystuje taką opcję i zamawia takie cegły do budowy domu lub remontu mieszkania. Czym zatem są oryginalne cegły dekoracyjne z ubiegłych wieków? Gdzie możemy je stosować? Jak się je pozyskuje i jakie plusy posiadają? Odpowiedzi na wszystkie pytania prezentujemy poniżej.

Czym są oryginalne cegły z 1800-1900 roku?

Oryginalne cegły z 1800 – 1900 roku to cegiełki dekoracyjne wykonane z prawdziwego materiału. Są one tworzone w małych firmach lub manufakturach. Materiał, czyli stare oryginalne cegły pozyskuje się ze starych kamienic czy wiekowych budynków przeznaczonych do wyburzenia. Cegły dekoracyjne mają różne formy. Mogą być to cegły z resztkami zapraw, oczyszczone lub przetworzone. Pewne modele są przerabiane w ten sposób, iż wyglądają prawie tak samo, jak nowe cegły, choć mają swój wiekowy charakter. Wiele osób kupuje również cegły z pozostałościami tynku — nieoczyszczone. Dla klientów, którzy poszukują estetycznych rozwiązań, oferowane są np. płytki wycięte z takich cegieł. Jakość takiego produktu jest bardzo wysoka. Cegły mające ponad 100 lat w dalszym ciągu są pełnowartościowym budulcem. Najszybciej cegły dekoracyjne znajdziemy w internecie w firmach działających online. Również w dużych miastach nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem sklepów oferujących takie produkty.

Gdzie możemy używać cegieł dekoracyjnych ze starych kamienic?

Oryginalne cegły dekoracyjne mają bardzo szerokie zastosowanie. Możemy używać ich we wnętrzach np. na ścianach. Sprawdzą się one zarówno w nowoczesnych wnętrzach, jak i w połączeniu ze szkłem czy betonem. Cegły takie wyglądają również efektownie w zestawieniu z drewnem. Możemy używać ich również do tworzenia danych elementów w mieszkaniu lub wyłożyć nimi całą ścianę. Nie ma również różnicy czy wykorzystujemy je w mieszkaniach, czy domach jednorodzinnych. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie ich w loftach gdzie w zestawieniu ze stalą lub surowymi wnętrzami wypadają one bardzo dobrze. Cegły dekoracyjne mogą również służyć do renowacji czy odbudowy starych wnętrz. Restauracja stylowego salonu czy starego domu będzie dużo łatwiejsza.

Kolejnym zastosowaniem i inspiracją są kominki czy blaty i wyspy w kuchni. Możemy do ich konstrukcji użyć właśnie oryginalnych cegieł z minionego wieku. Dzięki nim możemy obudować zwykły kominek, nadając mu unikatowego wyglądu. Cegły takie sprawdzają się również, jeśli posiadamy wysoki blat w kuchni oddzielający pomieszczenia lub wyspę. Cegieł dekoracyjnych możemy używać również w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka. Wiele osób obawia się, że porowata konstrukcja będzie zbierała i wchłaniała wodę. Do takich pomieszczeń przeznaczone są odpowiednie modele. Są one zaimpregnowane. Dzięki temu nie pochłaniają wilgoci, pary wodnej, tłuszczu czy zapachu.

Bardzo ciekawym zastosowaniem cegieł dekoracyjnych w tym stylu jest ich wykorzystanie do obudowy zewnętrznej elewacji budynku. Cegły takie również są zaimpregnowane i są odporne na warunki pogodowe takie jak śnieg, deszcz czy słońce. Możemy nimi zabudować werandę, elewacje domu, wykonać grill czy elementy dekoracyjne np. murek wokół domu.

Jak się pozyskuje cegły dekoracyjne ze starych kamienic?

Proces pozyskiwania cegieł z 1800 roku, które posłużą nam za cegiełki dekoracyjne, jest bardzo ciekawy. Zajmują się nim wyspecjalizowane firmy lub manufaktury, które tworzą takie produkty. Wyszukują one budynki przeznaczone do rozbiórki np. stare kamienice czy wiekowe domy. Przed ich zniszczeniem pracownicy firmy udają się do takich budynków i ręcznie pozyskują cegły. Selekcjonują oni tylko najlepsze egzemplarze, które są w dobrym stanie. Ręcznie również je demontują, aby ich nie uszkodzić. Każda cegła traktowana jest indywidualnie. Przy tej pracy nie używa się maszyn czy nie pozyskuje cegieł masowo. Gdy zostaną one wyjęte ze starych ścian przed wyburzeniem budynku, są transportowane do manufaktury.

W tym miejscu przechodzą gruntowną przeróbkę. Również do ich przetwarzania używa się jedynie niezbędnych narzędzi, a pracownicy całą pracę wykonują ręcznie. Jeśli dana cegła ma być sprzedana w stanie surowym tj. posiadać np. ślady zużycia czy resztki zaprawy jest ona jedynie gruntownie oczyszczana. Gdy cegła ma mieć kształt najbliższy nowej cegle, usuwane są resztki tynku, a cegła jest wygładzana i nadawany jest jej pierwotny kształt. Takie modele są najbardziej reprezentatywne. Z oryginalnych cegieł tworzy się również płytki czy mniejsze elementy. Stara cegła jest wtedy cięta na plastry i w ten sposób firma może sprzedawać jedynie ozdobne cienkie dekoracje. W manufakturze cegły są również impregnowane czy poddawane innym zabiegom, aby mogły być używane na zewnątrz, czy w kuchniach i łazienkach.

Korzyści i plusy starych cegieł

Oryginalne cegły dekoracyjne z ubiegłego stulecia mają bardzo wiele korzyści i plusów. Pierwszy z nich to ich indywidualny i niepowtarzalny charakter. Nie znajdziemy ich w supermarketach, a cegły w takim stylu są wyjątkowe. Dzięki temu możemy stworzyć unikatowe wnętrze i cieszyć się niepowtarzalnym salonem czy pokojem. Cegły takie nie są również alergizujące jak wiele nowych materiałów budowlanych, co z kolei spodoba się osobom dbającym o środowisko. Bardzo dużym plusem jest również jakość takich cegieł. Pomimo że mają one po kilkadziesiąt — kilkaset lat w dalszym ciągu prezentują dobre warunki techniczne i nie musimy martwić się o szybką ich wymianę. Cegiełki dekoracyjne możemy również używać we wnętrzach czy na zewnątrz domu oraz w różnego rodzaju pomieszczeniach. Materiał ceglany wysokiej jakości komponuje się doskonale z wieloma stylami czy innymi materiałami.

Gdzie możemy kupić stare cegły dekoracyjne?

Oryginalne cegły dekoracyjne nie są produkowane hurtowo więc próżno szukać ich w supermarketach czy dużych sklepach budowlanych. Z pewnością znajdziemy je w internecie, gdzie funkcjonuje wiele firm zajmujących się pozyskiwaniem i produkcją takich cegieł. Niektóre sklepy stacjonarne mogą współpracować z firmami/manufakturami, więc warto sprawdzić, czy możemy je tam zamówić. Dobrym posunięciem będzie również rozmowa z architektami, którzy wiedzą, jakie sklepy oferują takie cegły lub gdzie możemy je zamówić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here