Oczyszczacze powietrza bez tajemnic

0
894

Smog, pyłki, kurz i alergeny. Wszystkie szkodliwe dla naszego organizmu związki, jakie przenoszą się w powietrzu, mogą powodować nie tylko uciążliwe objawy, ale i poważne choroby. Kaszel czy katar to najmniejsze niedogodności wywoływane przez zanieczyszczone powietrze. Długotrwałe oddychanie w takim otoczeniu może powodować zapalenia płuc, a nawet uszkodzenia w układzie krwionośnym. W konsekwencji może to prowadzić do poważnych chorób układu oddechowego i krążeniowego, w tym chorób serca. Niestety żyjemy w czasach, w których czyste powietrze to przywilej. Dlatego od kilku już lat, prognozy pogody zostały wzbogacone o informacje o aktualnym stężeniu zanieczyszczeń w powietrzu. Coraz częściej wychodzimy z domu w maskach, które mają nas przed nimi ustrzec, ale jak zadbać o czyste powietrze w domu? Pomogą w tym oczyszczacze powietrza.

Jak działają oczyszczacze powietrza?

Oczyszczacz powietrza filtruje powietrze pochłaniane z otoczenia i oddaje je z powrotem, pozbawione pyłków i innych lotnych związków organicznych, które są dla nas szkodliwe. Dzięki temu przyczynia się do znacznej poprawy jakości powietrza, jakim oddychamy. Dlatego coraz chętniej korzystamy z takiego urządzenia w domu czy biurze. Coraz częściej sięgają po nie także szkoły i miejsca kultury i rozrywki, chcąc zapewnić nam zdrowe i czyste powietrze. Jednak czy samo pozbawienie powietrza w pomieszczeniu szkodliwych pyłków jest wystarczające?

Co jest ważne w oczyszczaniu powietrza

Najważniejsza w oczyszczaniu powietrza jest filtracja. Lotne związki organiczne, które są szkodliwe dla naszego organizmu, powinny pozostać w filtrze urządzenia. Zaawansowany system filtracji oczyszczacza powietrza ma skutecznie wyeliminować je z otoczenia i umożliwić nam oddychanie zdrowym powietrzem. W powietrzu występują bowiem wirusy, bakterie i zarodki pleśni i grzybów, podobnie jak związki gazowe, akie jak benzen czy formaldehydy. Biorą się one z innych urządzeń, z jakich korzystamy w domu. Na przykład z oczyszczaczy powietrza, odkurzaczy czy telewizorów. Podobnie zresztą, jak jony dodatnie, które powodują w nas senność i wywołują bóle głowy. Dlatego poza oczyszczaniem, dobry oczyszczacz powietrza powinien być wyposażony w jonizator.

Czym jest jonizator powietrza?

Jonizator to urządzenie, które produkuje jony ujemne. Poszukują one w powietrzu tych o ładunku dodatnim, które wytwarzane są w dużej mierze przez inne urządzenia elektryczne jak komputery, telewizory itd. i niwelują ich działanie. Dzięki temu mają istotny wpływ na nasze samopoczucie. Zapobiegają senności i bólom głowy. Ponadto wzmacnia działanie oczyszczacza.

Cechy dobrego oczyszczacza powietrza

Na jakość powietrza ma wpływ także jego wilgotność. Zbyt suche powietrze może wysuszać naszą skórę czy układ oddechowy. Przynosi to szereg nieprzyjemności. Dlatego istotne jest nawilżanie powietrza. Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania to urządzenie, które zdecydowanie poprawia jego jakość i sprzyja oddychaniu. Jest szczególnie zalecany alergikom, ale jego zalety docenią wszyscy użytkownicy. Dobry oczyszczacz powietrza powinien zatem skutecznie oczyszczać je, jonizować i nawilżać.

Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Odpowiedni model oczyszczacza powietrza, jaki zastosujemy w konkretnym pomieszczeniu, musi przynosić optymalne korzyści. Dlatego przy wyborze tego urządzenia należy kierować się istotnymi parametrami. Kompaktowy oczyszczacz powietrza powinien zapewnić odpowiedni przepływ powietrza przez filtry i skutecznie je oczyszczać. Jednak aby to się udało, musimy uwzględnić istotne cechy pomieszczenia i urządzenia.

Wielkość pomieszczenia

Wybór odpowiedniego urządzenia należy zacząć od określenia wielkości pomieszczenia, w jakim będzie ono używane. Im większe pomieszczenie, tym bardziej wydajne urządzenie jest potrzebne.

Wydajność

Parametr wydajności określa ilość powietrza, jaką oczyszczacz powietrza jest w stanie przefiltrować w ciągu jednej godziny. Parametr wydajności wskazuje się w m3/h. Ma on bezpośredni związek z wielkością pomieszczenia. Im większe, tym większą ilość powietrza oczyszczacz powinien filtrować.

Poziom hałasu

Większe oczyszczacze powietrza będą generować więcej hałasu. Poza tym w zależności od trybu pracy głośność będzie się zmieniać. Optymalne wartości to max. 35 dB. Oczyszczacz, który generuje więcej hałasu, może nam przeszkadzać.

Filtry

Skuteczność dobrego oczyszczacza powietrza zależy w dużej mierze od filtrów. Filtr węglowy pochłania szkodliwe gazy, z kolei filtr HEPA jest w stanie pochłonąć nawet najdrobniejsze szkodliwe zanieczyszczenia i pyłki określane wskaźnikiem PM 2.5

Tryby pracy

Najlepiej, jeśli oczyszczacz posiada minimum dwa tryby pracy. W nocy wystarczy wolny, który jest także o wiele cichszy. Z kolei za dnia sprawdzi się tryb normalny.

Funkcje dodatkowe

Dobre urządzenia to skuteczna filtracja powietrza i niskie zużycie energii. Jednak poza podstawowymi funkcjami przydaje się także wskaźnik zanieczyszczenia powietrza. Nie wszystkie oczyszczacze powietrza są w niego wyposażone. Więcej o nich dowiecie się tutaj: https://www.neonet.pl/nawilzacze-i-oczyszczacze-powietrza/nawilzacze-powietrza.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here