Jaką wysokość hulajnogi do wzrostu?
Jaką wysokość hulajnogi do wzrostu?

Zwolnienie lekarskie to dokument, który potwierdza niezdolność do pracy z powodu choroby lub urazu. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy takie zwolnienia wpływają na emeryturę i jak są one uwzględniane w systemie ubezpieczeń społecznych. Odpowiedź jest uzależniona od kilku czynników, które zostaną omówione poniżej.

Czy zwolnienie lekarskie wpływa na wysokość emerytury?

Czy zwolnienie lekarskie liczy się do emerytury?

Wiele osób zastanawia się, czy czas spędzony na zwolnieniu lekarskim wpływa na wysokość ich przyszłej emerytury. Odpowiedź nie jest jednoznaczna i wymaga dokładniejszego wyjaśnienia.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że podstawą obliczenia świadczenia emerytalnego są zarobki osiągnięte w trakcie całego okresu pracy. W przypadku choroby lub urazu uniemożliwiającego pracownikowi wykonywanie swoich obowiązków zawodowych, wynagrodzenie może być niższe lub wręcz brakować go przez pewien czas.

Jeśli jednak mamy umowę o pracę i pobieramy wynagrodzenie za cały miesiąc kalendarzowy (nie tylko za dni faktycznie przepracowane), to nawet jeśli zostaniemy objęci L4 przez kilka dni albo tygodni – nasza pensja będzie taka sama jakbyśmy byli zdrowi i pełni sił. Z tego powodu tak naprawdę korzystanie ze zwolnień medycznych nie ma bezpośredniego wpływu na wysokość naszej przyszłej emerytury.

Jednakże warto wspomnieć również o innym aspekcie: składkę rentowo-chorobową odprowadzaną od każdej wypłaconej kwoty brutto płacy oraz innych dochodów uzyskiwanych z tytułu pracy. Składka ta jest obowiązkowa i wynosi 2,45% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne.

Oznacza to, że jeśli w trakcie choroby lub urlopu macierzyńskiego nasze zarobki są niższe (np. ze względu na brak premii czy dodatków), to odprowadzana przez pracodawcę składka rentowo-chorobowa również będzie mniejsza – co może wpłynąć negatywnie na wysokość przyszłej emerytury.

Warto jednak pamiętać o tym, że istnieją pewne wyjątki od tej reguły: osoby objęte umową cywilnoprawną nie mają prawa do zwolnienia lekarskiego ani innych świadczeń zdrowotnych finansowanych przez ZUS; natomiast przedsiębiorcy samozatrudnieni muszą opłacać swoje własne składki bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – także w przypadku pobytów na L4 albo innego rodzaju absencji spowodowanej problemami zdrowotnymi.

Podsumowanie

Zwolnienie lekarskie samo w sobie nie ma bezpośredniego wpływu na wysokość przyszłej emerytury. Jednakże warto pamiętać o konsekwencjach ubocznych takiej sytuacji: zmniejszeniu się pensji za czas przebytych chorób lub urlopów macierzyńskich, co może wpłynąć negatywnie na wysokość odprowadzanych składek rentowo-chorobowych. Dlatego też warto zawsze dokładnie sprawdzać swoje umowy i przepisy dotyczące ubezpieczeń społecznych – aby uniknąć niepotrzebnych problemów w przyszłości.

Pytania i odpowiedzi

Pytanie: Czy zwolnienie lekarskie liczy się do emerytury?
Odpowiedź: Tak, okres pobierania zasiłku chorobowego (zwolnienia lekarskiego) jest uwzględniany przy ustalaniu wysokości emerytury.

Konkluzja

Nie, zwolnienie lekarskie nie wpływa na emeryturę. Emerytura jest uzależniona od liczby przepracowanych lat i wysokości zarobków w tym czasie.

Wezwanie do działania:
Aby uzyskać informacje na temat tego, czy zwolnienie lekarskie liczy się do emerytury, skontaktuj się z Instytutem Grupy Kapitałowej pod numerem telefonu +48 22 208 28 00 lub odwiedź stronę internetową https://www.igroup.pl/.

Link tag HTML :
Instytut Grupy Kapitałowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here