Ile pokoleń można się żenić? To pytanie, które może wydawać się proste na pierwszy rzut oka. Jednak odpowiedź jest zależna od wielu czynników i różni się w zależności od kultury oraz prawa obowiązującego w danym kraju czy regionie. Wiele społeczeństw ma swoje własne tradycje dotyczące liczby dopuszczalnych pokoleń między partnerami małżeńskimi, a także wieku lub stopnia spokrewnienia wymaganego do zawarcia takiego związku.
Historia małżeństw wielokrotnych
Ile pokoleń można się żenić?
Historia małżeństw wielokrotnych
Małżeństwa wielokrotne, czyli kolejne zawieranie związków po rozwodzie lub śmierci poprzedniego partnera, to temat wzbudzający wiele kontrowersji. W dzisiejszych czasach jest to już dość powszechne i akceptowane społecznie zachowanie, ale jak wyglądała sytuacja kilka stuleci temu? Czy kiedykolwiek było możliwe dla jednej osoby bycie mężem lub żoną więcej niż raz?
W starożytności praktykowano poligamię – stan posiadania więcej niż jednego współmałżonka naraz. Było to szczególnie popularne wśród bogatszych warstw społeczeństwa oraz u ludów nomadycznych. Jednym z najbardziej znanych przykładów był król Salomon ze Starego Testamentu, który według Biblii posiadał 700 żon i 300 konkubin.
Jednak chrześcijańska tradycja od samego początku sprzeciwiała się takiemu postępowaniu jako niegodziwuemu i niemoralnemu. Pierwszym dokumentowanym przypadkiem zakazu poligamii na ziemi europejskiej był edykt cesarza Justyniana I wprowadzony w VI wieku n.e., a następnie potwierdzony przez Kościół katolicki podczas Soboru Trydenckiego (1545-1563).
W średniowieczu małżeństwa wielokrotne były dość rzadkie, ale zdarzały się. W przypadku rozwodu lub separacji towarzyszyła im jednak często stigmatyzacja społeczna i moralna. Z kolei w krajach muzułmańskich poligamia pozostawała legalną praktyką aż do XX wieku.
Wraz ze wzrostem wpływów Kościoła katolickiego na Europę Zachodnią od XIII wieku pojawiło się pojęcie nierozerwalności sakramentu małżeństwa – czyli że raz zawarty związek jest ważny przez całe życie obydwu stron bez możliwości jego rozwiązania (z wyjątkiem sytuacji uzasadnionych np. przemocą). To spowodowało zmniejszenie liczby rozwodów oraz ograniczenie ilości kolejnych ślubów jednej osoby.
Jednak nawet jeśli formalnie nie było już takiej możliwości jak kilka setek lat temu, to historia pokazuje nam przykłady ludzi żyjących przed naszą erą, którzy mieli za sobą więcej niż jeden związek partnerski podczas swojego życia: Kleopatra VII miała trzech mężów; Henry VIII Tudor ożenił się sześć razy; Maria Medycejska została żonatym dwukrotnie itd.
Obecnie większość państw uznaje prawo do ponownego zawarcia małżeństwa po uprzednim rozwodzie lub śmierci poprzedniego partnera. W Polsce, zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, osoba rozwiedziona może wziąć ślub ponownie dopiero po upływie 6 miesięcy od daty orzeczenia o rozwiązaniu małżeństwa.
Podsumowując – historia pokazuje nam różne podejścia do tematu małżeństw wielokrotnych na przestrzeni wieków oraz kultur. Obecnie jest to już akceptowane społecznie zachowanie, ale warto pamiętać o jego kontrowersyjnej historii i wprowadzonej przez Kościół katolicki nierozerwalności sakramentu małżeństwa jako jednym ze sposobów ograniczenia liczby kolejnych zawarć tego typu umowy partnerskiej.
Pytania i odpowiedzi
Pytanie: Ile pokoleń można się żenić?
Odpowiedź: Nie ma ograniczeń co do ilości pokoleń, w których można zawierać związki małżeńskie. Jednak wiele krajów wprowadza pewne regulacje dotyczące bliskiego krewnego jako partnera życiowego ze względów genetycznych i zdrowotnych.
Konkluzja
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zależy od kultury i prawa danego kraju. W niektórych miejscach dopuszczalne jest tylko jedno lub dwa pokolenia po sobie, podczas gdy w innych można się żenić nawet ze swoim rodzeństwem (choć takie przypadki są bardzo rzadkie). Ogólnie jednak większość państw ogranicza liczbę możliwych pokoleń do dwóch lub trzech.