Porządne sandały robocze powinny być na wyposażeniu każdego pracownika, który ma styczność z niebezpiecznymi warunkami pracy, wymagającymi przestrzegania zasad BHP. O tym, czym charakteryzuje się to robocze obuwie, kiedy można z niego korzystać oraz jakie rodzaje występują w ofercie sklepu, można dowiedzieć się z poniższego tekstu.
Charakterystyka roboczych sandałów.
Sandały robocze w porównaniu do innych butów ochronnych charakteryzują się tym, iż mają wycięcie poniżej kostki oraz dodatkowo przerwy w materiale, które nie są obecne w standardowym obuwiu ochronnym. Taki krój buta sprawia, że noga może spokojnie oddychać i nie poci się mimo wysokich temperatur na zewnątrz, ale nadal jest w pełni objęta ochroną. Występują różne typy zapięć w sandałach roboczych, najczęściej są to rzepy, które są najszybsze i najwygodniejsze w użytkowaniu. Innym rodzajem zapięcia są sprzączki bądź porządne sznurowadła, które wytrzymałością przypominają sznurki. Kolejną charakterystyczną cechą tego typu obuwia ochronnego jest jego lekkość. Jak zostało wcześniej wspomniane, sandały robocze produkuje się głównie z myślą o pracownikach wykonujących swój fach w ciepłych porach roku, dlatego lekkość obuwia jest zdecydowaną zaletą. Należy również wspomnieć, iż ten typ butów nie posiada cholewki.
Z sandałów roboczych powinni korzystać przede wszystkim pracownicy, którzy cenią sobie wygodę oraz bezpieczeństwo. Taki model buta wiążę te dwie cechy w ramach jednego produktu. Istnieje bogata oferta sandałów, które spełniają wymogi BHP, wobec czego każdy jest w stanie dopasować model pod własne preferencje. Decydując się na zakup sandałów roboczych, zyskuje się lekkość, przewiewność, wygodę oraz wysoki stopień ochrony. Sandały robocze chronią pracownika przed wypadkami takimi jak poślizg, uderzenie, efekt ESD, a także są powłoką ochronną między ludzką skórą a substancjami niebezpiecznymi.
Rodzaje sandałów roboczych.
Wybór danego rodzaju sandałów powinien być uzależniony od pracy jaką się wykonuje. Przykładowo, na sandały robocze bez podnoska mogą zdecydować się pracownicy gastronomii bądź szpitali. Występują różne fasony sandałów roboczych bez podnoska – od tych bardziej zabudowanych, po propozycje z odkrytą piętą. Należy sprawdzić jakiego typu obuwia wymaga pracodawca, gdyż odkryta pięta może być wystawiona na mechaniczne urazy w niektórych punktach pracy, jednak w innych miejscach może okazać się niesamowitym atutem i ułatwieniem.
Sandały robocze z podnoskiem, który najczęściej jest kompozytowy to kolejny typ, na jaki można się zdecydować. Takie obuwie posiada już wyższy stopień ochrony i mogą decydować się na niego pracownicy hal produkcyjnych, gdzie ryzyko upuszczenia ciężaru na stopę jest bardzo prawdopodobne. Co więcej, decydując się na obuwie ochronne z podnoskiem można wybierać spomiędzy różnych typów bezpieczeństwa w zależności od odporności podnosków danych butów na nacisk.