Od czego pękają płytki na podłodze?
Często zdarza się, że po pewnym czasie od ułożenia nowej posadzki w naszym domu lub mieszkaniu, zauważamy nieestetyczne rysy i spękania na powierzchni. To może być bardzo frustrujące, zwłaszcza jeśli inwestowaliśmy wiele wysiłku i pieniędzy w wykonanie tej pracy. Dlaczego więc tak się dzieje? W tym artykule przyjrzymy się najczęstszym przyczynom tego problemu.
Niewłaściwe przygotowanie podłoża
Jedną z głównych przyczyn pęknięć płyt ceramicznych jest niewłaściwe przygotowanie podłoża przed ich układaniem. Jeśli powierzchnia jest nierówna lub ma uszkodzenia strukturalne, to wpływa negatywnie na trwałość kafelków. Przed rozpoczęciem prac należy upewnić się, że betonowa czy drewniana baza została odpowiednio wygładzona oraz oczyszczona ze wszelkich zabrudzeń.
Zbyt dużo wilgoci
Kolejnym ważnym aspektem jest nadmiar wilgoci w pomieszczeniu lub bezpośrednie działanie mokrych substancji (np. oleju) na powierzchnię ceramiki. Wilgoć wnika do mikroporów materiału i pod wpływem zmian temperatury może powodować pękanie. Dlatego tak ważne jest, aby przed ułożeniem kafelków upewnić się, że ściana lub posadzka są odpowiednio wysuszone.
Niewłaściwe klejenie
Kolejnym czynnikiem mogącym prowadzić do uszkodzeń płyt ceramicznych jest niewłaściwy sposób ich przyklejania. Jeśli użyty klej nie ma odpowiedniej przyczepności lub został źle nałożony (np. zbyt cienką warstwą), to istnieje ryzyko odspajania się płytek w wyniku obciążenia czy ruchu użytkowników pomieszczenia.
Uszkodzenia mechaniczne
Pęknięcia na powierzchni ceramiki często pojawiają się również wskutek różnego rodzaju uszkodzeń mechanicznych. Może to być np. spadek ciężkiego przedmiotu, który uderza bezpośrednio w daną płytkę i ją rozbija albo nadmierne obciążenie punktowe przez długotrwałe stanie jednej osoby na konkretnym miejscu podłogi.
Zawilgocenie fug
Fugi między płytkami pełnią funkcję elastycznego łącznika oraz ochrony przed wilgocią penetrującymi materiałem budowlanym znajdujący sie pod płytkami. Jeśli jednak nie są one prawidłowo wykonane lub zbyt długo narażone na wilgoć, mogą się rozszerzać i kurczyć w wyniku zmian temperatury czy obciążenia powierzchniowego. To prowadzi do ich uszkodzenia oraz spękania.
Niewłaściwe czyszczenie
Warto również wspomnieć o wpływie niewłaściwego czyszczenia na trwałość płyt ceramicznych. Agresywne środki chemiczne lub szorstkie gąbki mogą rysować powierzchnię kafelków, co osłabia je strukturalnie i sprzyja pojawieniu się pęknięć.
Jak uniknąć problemów?
Aby zapobiec występowaniu tych problemów warto przestrzega kilku prostych zasad:
- Sprawdź stan podłoża przed ułożeniem nowej posadzki – upewnij się, że jest ono odpowiednio przygotowane (gładkie i suche).
- Zastosuj wysokiej jakości klej przeznaczony do ceramiki – używanie tańszych substytutów może skutkować słabszą przyczepnością materiału.
- Odpowiednio zadba o fugi między płytkami – regularna konserwacja oraz stosowanie specjalistycznych preparatów utrzymają je w dobrym stanie.
- Unikaj nadmiernego obciążania punktowego – jeśli masz ciężkie meble, zastosuj podkładki lub specjalne nakładki ochronne na nóżki.
- Czyść płytki delikatnie i regularnie – używaj łagodnych środków czyszczących oraz miękkich gąbek czy mopów do utrzymania ich w dobrym stanie przez wiele lat.
Pamiętając o tych prostych zasadach możemy znacznie zmniejszyć ryzyko pojawienia się uszkodzeń płyt ceramicznych. Pamiętajmy również, że profesjonalna instalacja posadzek to kluczowy element zapewnienia trwałości naszej podłogi. Jeżeli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy wykonają pracę solidnie i rzetelnie.
Podsumowanie
Pęknięcia na powierzchni płytek ceramicznych mogą być wynikiem różnorakich przyczyn: od niewłaściwej przygotowania podłoża poprzez działanie wilgoci aż po mechaniczną eksploatację bądź złe metody czyszczenia. Aby uniknąć tego problemu należy zadbać o odpowiednio wyg
Wezwanie do działania: Sprawdź, od czego pękają płytki na podłodze i zadbaj o ich naprawę! Nie zwlekaj, skorzystaj teraz z profesjonalnej pomocy. Kliknij tutaj aby uzyskać więcej informacji: Akcemed.