Trzydziesty siódmy tydzień ciąży to bardzo specyficzny czas, ponieważ dziecko jest już na tyle rozwinięte, że przygotowuje się, a wręcz jest gotowe do życia poza łonem matki. Dodatkowo jest to okres, w którym nawiązuje się specyficzna więź pomiędzy przyszłą mamą a dzieckiem, bowiem maluch zaczyna sygnalizować swoje potrzeby, a mama uczy się je odczytywać. Dziecko odczuwa także emocje, czego nauczyło się od mamy. Dzieje się tak, ponieważ hormony wydzielane przez ciało mamy w różnych stanach emocjonalnych, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych, są przekazywane dziecku wraz z krwią. Ma to znaczący wpływ na ich utrwalanie się w pamięci dzieci, co powoduje, że odczuwa ono podobne stany jak mama i okazuje także swoje emocje na przykład zwiększoną ruchliwością. W literaturze przedmiotu zjawisko to określa się mianem komunikacji prenatalnej i wskazuje, że każda przyszła mama powinna w szczególny sposób dbać o swoją kondycję psychiczną i dobre samopoczucie.

Poza tym trzydziesty siódmy tydzień ciąży to wzrost dziecka do około pięćdziesięciu centymetrów, a także przyrost wagi do dwóch kilogramów osiemset, co powoduje, że maluch potrzebuje coraz więcej miejsca, a brzuch staje się dla niego bardzo ciasny.

Rozwój dziecka

Trzydziesty siódmy tydzień ciąży to czas przygotowania się dziecka do tego, by samodzielnie funkcjonować poza łonem matki. Osiągnięcie gotowości to przede wszystkim pełen rozwój płuc gwarantujący, że maluch może samodzielnie oddychać, co daje mu szansę funkcjonowania poza organizmem matki. Do planowanego zakończenia ciąży pozostają jeszcze trzy tygodnie, ale w wielu sytuacjach zdarza się tak, że dziecko przychodzi na świat właśnie w trzydziestym siódmym tygodniu ciąży.

W tym czasie maluch nadal rośnie, co oznacza, że może mu przybyć jeszcze parę centymetrów, a także przybiera na wadze około trzydziestu gram dziennie. Wzrost wagi jest spowodowany między innymi gromadzeniem się tłuszczu pod skórą dziecka. Należy pamiętać również o tym, że dzieci w trzydziestym siódmy tygodniu ciąży bardzo różnią się od siebie pod względem wzrostu i wagi, co ma związek z oddziaływaniem bardzo wielu czynników, głównie dotyczących przebiegu ciąży i funkcjonowania organizmu przyszłej mamy.

Bardzo ważnym na tym etapie ciąży jest rozpoczęcie produkowania przez organizm dziecka hormonu o nazwie kortyzol, który odgrywa znaczącą rolę w procesie dojrzewania i kształtowania się płuc, co ma związek z przygotowaniem dziecka do funkcjonowania poza organizmem maki.

Zmiany w organizmie przyszłej mamy

Zmiany w organizmie przyszłej mamyTrzydziesty siódmy tydzień to także czas bardzo odczuwalnych zmian dla samej mamy spowodowanych między innymi stale powiększającym się brzuchem. W tym czasie samo łożysko staje się znacznym obciążeniem dla brzucha, ponieważ waży już około siedmiuset gram. Wraz ze wzrastającym ciężarem pojawiają się także różnego rodzaju dolegliwości, w tym: obrzęki (nogi, palce, twarz, ręce), uczucie silnego napięcia skóry na brzuchu oraz bardzo silne bóle pleców spowodowane koniecznością dźwigania dodatkowych kilogramów.

W tym czasie coraz silniej dają o sobie znać także upławy, które co prawda towarzyszą przyszłej mamie już od osiemnastego tygodnia ciąży, ale wraz z rozwojem ciąży stają się coraz bardziej intensywne. Zmienia się nie tylko ich ilość, ale również gęstość. Ta naturalna czynność dotycząca zmian zachodzących w procesie wydzielania śluzu szyjkowego ma związek z tym, że organizm przygotowuje się w sposób naturalny do porodu. Dodatkowo w tym czasie zaczynają pojawiać się także skurcze określane jako przepowiadające. Nie są one jeszcze tak intensywne, ale za to dokuczliwe, ponieważ u niektórych kobiet pojawiają się nawet kilka razy dziennie.

W trzydziestym siódmym tygodniu ciąży u wielu kobiet pojawiają się również objawy porodu określanego jako pozorny. Aby odróżnić symptomy porodu pozornego od naturalnego, przyszła mama musi bacznie obserwować swój organizm, a także wsłuchiwać się w jego rytm. Nie wszystkie skurcze i bóle zapowiadają poród, zwłaszcza w sytuacji, gdy ucisk dotyczy dolnej części brzucha, co może być związane z ułożeniem się dziecka główką w dół jako fazy przygotowywania się do porodu, ale jeszcze nie w tym momencie.

U niektórych mam może wystąpić w tym okresie małowodzie związane ze spadkiem płynu owodniowego poniżej dwustu mililitrów. Ma to swój związek z wcześniejszym jego odpływaniem lub innymi przyczynami, do których można zaliczyć na przykład cukrzycę ciążową. Przeciwną do małowodzia sytuacją jest wystąpienie u kobiety tak zwanego wielowodzia, czyli nagromadzenia się zbyt dużej ilości wód płodowych, co ma swój związek z bardzo dużym, a wręcz nadmiernym rozciąganiem się macicy. W przypadku wystąpienia wielowodzia może dojść do przedwczesnego porodu. Obie sytuacje wskazują, że koniecznym jest, aby przyszła mama w trzydziestu siódmym tygodniu ciąży była pod stałą kontrolą lekarską mającą na celu zapobieganie wszelkim nieprawidłowościom w rozwoju ciąży i samego dziecka. Dodatkowo sama przyszła mama musi obserwować swój organizm i zgłaszać lekarzowi wszelkie nieprawidłowości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here