Zmiany w organizmie kobiety

14 tydzień ciążyCzternasty tydzień ciąży to kolejny etap, w którym następuje szereg zmian, zarówno w organizmie przyszłej mamy, jak i jej dziecka. W tym czasie dziecko osiąga wagę od czterdziestu do pięćdziesięciu gramów, a także rośnie do około dziewięciu centymetrów. Charakterystyczne jest także ukształtowanie się twarzy, a także pojawienie się brwi oraz rzęs. W tym czasie następuje również zmiana proporcji w ukształtowaniu ciała dziecka, co oznacza, iż głowa przestaje dominować nad resztą tułowia, a on sam staje się bardziej proporcjonalny. Poza tym u dziecka dochodzi do samoczynnego ćwiczenia układu wydalniczego, a także pokarmowego, ponieważ połyka ono bardzo duże ilości wód płodowych i tym samym musi je wydalić z organizmu. Oprócz ćwiczeń dotyczących tych dwóch układów maluch wykonuje także ruchy oddechowe, które mają go przygotować do tego, by za niedługi czas rozpoczął samodzielne oddychanie. Intensyfikacji jego rozwoju sprzyja bardzo duża ruchliwość, która jest możliwa dzięki temu, że ma bardzo dużo miejsca w brzuchu i może poruszać się bardzo swobodnie. W literaturze fachowej z zakresu rozwoju ciąży czytamy także, że na tym etapie pojawia się u dziecka mimika, a ono samo zaczyna się uśmiechać.

Funkcjonowanie dziecka

Czternasty tydzień ciąży to czas, w którym dochodzi do całkowitego wykształcenia się łożyska, co jest jednoznaczne z tym, że zaczyna ono pełnić wszystkie przypisane mu funkcje. Z całą pewnością należą do nich:

  • oddechowa, dzięki której tlen wędruje do dziecka, a zabierany jest od niego dwutlenek węgla;
  • odżywcza, za pomocą łożyska przekazywane są dziecku wszystkie substancje odżywcze określane jako niezbędne dla jego rozwoju, a także wzrostu;
  • wydalnicza, dobrze wykształcone łożysko przyczynia się do tego, że metabolity, a także wszystkie zbędne substancje są przekazywane do organizmu matki, a stamtąd wydalane za pomocą nerek i wątroby;
  • wydzielnicza, związana z produkowaniem wielu hormonów, które są potrzebne do tego, aby utrzymać ciążę; ponadto mają one także wpływ na wzrost dziecka.

Przedstawione powyżej funkcje odgrywają bardzo ważną rolę w życiu dziecka, a także jego matki. Ponadto należy tu też wspomnieć o funkcji ochronnej, jaką pełni łożysko względem płodu, co jest związane z tym, że zatrzymuje ono bakterie i wirusy mogące przyczynić się do rozwoju różnego rodzaju chorób. Dodatkowo trzeba tu także wspomnieć o przekazywanych przez łożysko przeciwciałach, które wędrują od przyszłej mamy do jej dziecka.

Czternasty tydzień ciąży to także czas, w którym dziecko nabiera płynności ruchowej, co jest związane z faktem, iż rozwijają się jego mięśnie, a także zaczyna mieć nad nimi kontrolę. Charakterystycznym dla tego czasu jest zaniechanie tak zwanego skakania po macicy, a rozpoczęcie wykonywania płynnych ruchów charakterystycznych dla małego dziecka.

W czternastym tygodniu ciąży na ciele dziecka wytwarzają się włosy fachowo określane jako lanugo, a w rzeczywistości stanowiące meszek płodowy, który pełni dwie bardzo ważne funkcje. Jedną z nich jest ogrzewanie ciała dziecka, a drugą ochrona jego skóry mającej nieustanny kontakt ze środowiskiem wodnym. Pokrywający ciało dziecka meszek pełni funkcję ogrzewającą tylko przez jakiś czas, bowiem w niedługim czasie przejmie ją zwiększająca się tkanka tłuszczowa. W literaturze przedmiotu z tego zakresu czytamy, iż meszek znika około dwudziestego szóstego tygodnia ciąży, jednakże zdarzają się przypadki, że zanika dopiero w momencie, gdy dziecko przyjdzie na świat.

Innymi cechami charakterystycznymi dla czternastego tygodnia ciąży są:

  • kształtowanie się twarzy dziecka, która coraz bardziej nabiera rysów charakterystycznych dla noworodka; na twarzy wyraźnie zaznacza się nos, a oczy przesuwają się do środka twarzy; kształtują się także uszy, przyjmując ostateczny kształt i właściwą dla siebie pozycję; na twarzy widoczne są także kości policzkowe oraz początki kształtowania się brwi;
  • podjęcie swoich funkcji przez nerki, co jest związane z czynnością wykonywaną przez dziecko, jaką jest siusianie do wód płodowych;
  • rozwój narządów płciowych; w czternastym tygodniu u chłopców powstaje narząd prostaty, a u dziewczynek jajniki przemieszczają się z brzucha do miednicy.

W bardzo wielu przypadkach w czternastym tygodniu ciąży możliwe staje się określenie płci dziecka podczas badania USG.

Zmiany w organizmie kobiety

Zmiany w organizmie kobietyDla przyszłej mamy czternasty tydzień ciąży to bardzo przełomowy czas, bowiem ustępuje wówczas wiele bardzo dokuczliwych objawów, do których należą przede wszystkim: brak apetytu, poranne nudności czy zwiększona potrzeba oddawania moczu. W zastępstwie tych objawów pojawiają się bardzo przyjemne dla przyszłej mamy odczucia związane między innymi z odczuwalnością ruchów dziecka.

Każda mama powinna wiedzieć, że w czternastym tygodniu ciąży nosi w sobie ciążę, która waży pół kilo i swoją wielkością przypomina grejpfruta. Średnio macica w czternastym tygodniu ciąży waży dwieście pięćdziesiąt gramów, a wraz ze znajdującym się w niej płynem około pół kilograma.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here